İmplant tedavisinde öncelikle implant yapılacak kişinin genel sağlık durumu, sistemik, radyolojik ve klinik olarak değerlendirilmelidir. Bu incelemeler sonucu uygulanacak olan implantların sayısı, uzunluğu, genişliği yani çapı ve kemik içerisindeki yerleri belirlenmelidir. Bu temel noktaların ardından hasta implant uygulaması için operasyon aşamasına hazırlanır.

İMPLANT UYGULAMASI

Steril koşullar altında uygulanması gereken bir işlem olduğunu biliyoruz. İmplant yapılmadan önce hangi bölge için kaç implant gerekeceği ve kullanılacak implant vidalarının çapları ile uzunluklarını belirlemek gerekir. Planlama aşamasının tamamlanmasını takiben de implant uygulamasına geçilir. Tedavi planlaması için bazen panoramik dişi röntgeni bazen tomografi ihtiyacı söz konusu olabilmektedir.

İmplant uygulama süresi her implant için yaklaşık 20-30 dakikadır.

Sağladığı önemli avantajlar nedeni ile tercih edilen önemli bir tedavi yöntemi olan implant için ne kadar süre beklemek gerektiği ve implant ameliyatının süresi ile ilgili çok sayıda soru alıyoruz. Bu yazıda özellikle sizlere implant yapımı sonrası bekleme süresi ne kadar sorusunun net cevabını vermeye çalışacağım.

İmplant uygulama süresi her implant için yaklaşık 20-30 dakikadır. Saatlerce süren bir işlem olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İmplant cerrahisi için gereken süre implant sayısı arttıkça uzamaktadır.

İMPLANT BEKLEME SÜRESİ

İmplant diş vidası planlanan şekilde yerleştirildikten sonra bölgenin dikiş ile kapatıldığını biliyoruz. Diş eti iyileşmesini tamamladı ise dikişler alınır. İmplant ile damak kemiği arasında osseointegrasyon süresi başlar. Ölçü alınarak kalıcı dişlerin yapılmasına başlanır.

Genel bir kural olarak operasyon sonrası alt çenede en az 2 ay, üst çenede en az 3 ay kadar implantın çene kemiği ile kaynaşması beklenmektedir. Bu süre sonunda implant üzerine iyileşme vidaları yerleştirilir. Bir hafta kaldıktan sonra atılan dikişler kontrol edilir. Fakat her geçen gün artan teknolojik yenilikler ile paralel olarak kullanılan implantın çeşidine göre bu süre kısalabilmektedir. Bazı durumlarda hastanın kemik miktarı ve yapısı uygun ise 12 -17 gün arasında tüm tedavi tamamlanabilmektedir.

Bir günde implant diş

İmplant uygulamasını takiben aynı gün implant üzerine geçici diş yerleştirilmesi metoduna verilen simdir. Bir gün içerisinde takılan diş çiğneme amaçlı değildir. Sadece estetik ön diş bölgesi için geçici diş mahiyetindedir. bildiğiniz gibi çiğneme kuvvetlerine karşı dayanıklılık sağlayacak tutunmaya ulaşmak için birkaç at beklenmesi gerekir. Cerrahi süreç sonrası sadece diş etinin eski durumunu alması için bile iki haftalık sürek gerekmektedir.

İmplantın uygulandığı vakalar aşağıdaki özellikleri taşır.

Tüm dişlerini kaybetmiş hastalarda implant uygulanır.
Tek diş eksikliklerinde hastanın yandaki sağlam dişlerini aşındırarak diş eksikliğini gidermek,
Doğal dişler  protez yapımı sırasında destek olamayacak kadar az ise implant yapılır.
Özellikle alt çenede total protez kullanan ve kemik harabiyeti yüksek hastalarda protezin tutuculuğunu arttırmak amacı ile en az iki veya daha fazla syıda implant uygulaması gerçekleştirilir.

Detaylı bilgi için doktorunuza başvurunuz.

Rate post

Rate post
Önceki YazıDişlerimizin sağlığı ile ilgili 10 yanlış
Sonraki YazıYirmiyaş Dişleri
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap