İmplant tedavisinde öncelikle implant yapılacak kişinin genel sağlık durumu, sistemik, radyolojik ve klinik olarak değerlendirilmelidir. Bu incelemeler sonucu uygulanacak olan implantların sayısı, uzunluğu, genişliği yani çapı ve kemik içerisindeki yerleri belirlenmelidir. Bu temel noktaların ardından hasta implant uygulaması için operasyon aşamasına hazırlanır.

İMPLANT UYGULAMASI

Steril koşullar altında uygulanması gereken bir işlem olduğunu biliyoruz. İmplant yapılmadan önce hangi bölge için kaç implant gerekeceği ve kullanılacak implant vidalarının çapları ile uzunluklarını belirlemek gerekir. Planlama aşamasının tamamlanmasını takiben de implant uygulamasına geçilir. Tedavi planlaması için bazen panoramik dişi röntgeni bazen tomografi ihtiyacı söz konusu olabilmektedir.

İmplant uygulama süresi her implant için yaklaşık 20-30 dakikadır.

Sağladığı önemli avantajlar nedeni ile tercih edilen önemli bir tedavi yöntemi olan implant için ne kadar süre beklemek gerektiği ve implant ameliyatının süresi ile ilgili çok sayıda soru alıyoruz. Bu yazıda özellikle sizlere implant yapımı sonrası bekleme süresi ne kadar sorusunun net cevabını vermeye çalışacağım.

İmplant uygulama süresi her implant için yaklaşık 20-30 dakikadır. Saatlerce süren bir işlem olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İmplant cerrahisi için gereken süre implant sayısı arttıkça uzamaktadır.

İMPLANT BEKLEME SÜRESİ

İmplant diş vidası planlanan şekilde yerleştirildikten sonra bölgenin dikiş ile kapatıldığını biliyoruz. Diş eti iyileşmesini tamamladı ise dikişler alınır. İmplant ile damak kemiği arasında osseointegrasyon süresi başlar. Ölçü alınarak kalıcı dişlerin yapılmasına başlanır.

Genel bir kural olarak operasyon sonrası alt çenede en az 2 ay, üst çenede en az 3 ay kadar implantın çene kemiği ile kaynaşması beklenmektedir. Bu süre sonunda implant üzerine iyileşme vidaları yerleştirilir. Bir hafta kaldıktan sonra atılan dikişler kontrol edilir. Fakat her geçen gün artan teknolojik yenilikler ile paralel olarak kullanılan implantın çeşidine göre bu süre kısalabilmektedir. Bazı durumlarda hastanın kemik miktarı ve yapısı uygun ise 12 -17 gün arasında tüm tedavi tamamlanabilmektedir.

Bir günde implant diş

İmplant uygulamasını takiben aynı gün implant üzerine geçici diş yerleştirilmesi metoduna verilen simdir. Bir gün içerisinde takılan diş çiğneme amaçlı değildir. Sadece estetik ön diş bölgesi için geçici diş mahiyetindedir. bildiğiniz gibi çiğneme kuvvetlerine karşı dayanıklılık sağlayacak tutunmaya ulaşmak için birkaç at beklenmesi gerekir. Cerrahi süreç sonrası sadece diş etinin eski durumunu alması için bile iki haftalık sürek gerekmektedir.

İmplantın uygulandığı vakalar aşağıdaki özellikleri taşır.

Tüm dişlerini kaybetmiş hastalarda implant uygulanır.
Tek diş eksikliklerinde hastanın yandaki sağlam dişlerini aşındırarak diş eksikliğini gidermek,
Doğal dişler  protez yapımı sırasında destek olamayacak kadar az ise implant yapılır.
Özellikle alt çenede total protez kullanan ve kemik harabiyeti yüksek hastalarda protezin tutuculuğunu arttırmak amacı ile en az iki veya daha fazla syıda implant uygulaması gerçekleştirilir.

Detaylı bilgi için doktorunuza başvurunuz.

Önceki YazıDişlerimizin sağlığı ile ilgili 10 yanlış
Sonraki YazıYirmiyaş Dişleri
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap