GİNGİVİTİS DİŞ ETİ İLTAHABI
 Gingivitis bir diş kontrolüne gitmenin zamanı geldiğinin işareti olabilir. Belirtileri sızlayan, bazen de hafif hafif yanan, kızarık ve şiş, hatta fırçalama sırasında kanayan bir dişetidir. Evet, kötü bir ağız kokusu da rastlanabilecek bir başka belirtidir.
Dişeti hastalığının var olup olmadığını (ya da yolda olduğunu) saptamak için diş hekiminizle veya sağlık görevlinizle konuşmanız
Igerekir. Şişmiş, kırmızı ve sızlayan bir dişeti başka nedenlerden de kaynaklanıyor olabilir: stres, ilaçların yan etkisi, düzensiz ağız ba-kımı ya da çok seyrek diş temizletmek. Gingivitis bir uzman tarafından yapılacak bir temizlikle ve sıkı bir günlük ağız bakımıyla ge-riletilebilir. Tahmin yürütmeye ne gerek var? Belirtiler ortadaysa hiç işi şansa bırakmayın. Teşhis koyması ve gerçek sorunu tedavi etmesi için bir profesyonele başvurun.
destekleyici dişeti dokusu ya da kemik kalmayıncaya kadar derinleşerek kemiğin içine doğru sokulur. Bu süreç dişeti ile kemiğini sistemli şekilde yok etmeyi sürdürür. Buradaki kemik ve diş kaybı insanın yüzünün içeri doğru çökmesine yol açarak, onu gerçek yaşından çok daha yaşlı gösterir.

Bağışıklık Sistemi Etmenlerinin Dişeti Hastalığına Katkısı

Diş hastalıkları, diğer bedensel hastalıklar ya da belli kalp rahatsızlıklarından farklı olarak, yalnızca yaşam tarzında değişiklikler yaparak önlenemez. İyi bir diş sağlığı ekibinden yardım almadan diş çürüğüne ya da kemik kaybına kendi başımıza çare bulamayız. 
İnsanların bir kısmı—yüzde 15 ila 20’si—ağızlarındaki kötü bakterilere karşı aşın tepki veren bir bağışıklık sistemine sahiptir. Bu aşın tepkime ortaya çıktığı an, bağışıklık sistemi saldırıya geçerek dişi saran bağ dokusunu kırar, bu da bakterilerin kemiğin içine ve dişin köküne doğru ilerlemesi için bir yol açar (aşağıdaki çizime bakın). Bilgisayarda Pacman oynadıysanız bunun nasıl işlediğini hemen anlarsınız. Bağışıklık sistemi öldürmek için bakterinin peşine düşer, ama bunu yaparken kemiği ve dokuyu da yok eder. Bu yok etme olayı önceden bilinemez, ne zaman olacağı belli değildir. İnsanın bağışıklık sisteminin son derece karmaşık olduğunu aklınızda bulundurun. Biz burada dişeti ve kemik hastalığı sürecini, anlaşılabilir olması için oldukça basite indirgeyerek ele alıyoruz.
Dişeti ve kemik hastahğımn ilk ataklarından haberdar olmamız genellikle mümkün olmadığından, söz konusu yüzde 15 ila 20’nin içinde yer alıp almadığımızı hiçbirimiz bilemeyiz. Ama sizi kapsamlı bir muayeneden geçiren vasıflı bir diş hekimi ağzınızda ve dişinizdeki her değişikliği izleyebilir. Diş hekiminiz ağzınızın durumuna göre size özgü bireysel bir tedavi uygulayabilir.
Yaşam koşullarınız ve yaşam tarzıyla ilgili tercihleriniz dişeti hastalığına yakalanıp yakalanmamanız bakımından belirleyici olabilir. Dişetinizi başka hastalık ve rahatsızlıkların varlığı da etkileyebilir. Örneğin, şeker hastalarının dişlerine ve dişetlerine özel bir bakım göstermeleri icap eder, çünkü onlar her tür enfeksiyona herkesten çok yatkındır. Genetik eğilimler de dişeti hastalığında kritik bir rol oynar.

Önceki YazıDiş dolgusu düşmesi
Sonraki YazıZirkonyum diş nasıl yapılır? Model hazırlanması
Ortodonti orthero
05/10/2020

Invisalign Tedavi Uygulaması Nedir?

Invisalign tedavisi şeffaf plaklar ile uygulanan ortodonti tedavisinde kullanılan bir plak markasıdır. Bu marka ile ilgili bilgi vermeden önce şeffaf plaklar ile telsiz ortodonti uygulaması...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
Şeffaf Plaklar ile Eğri Dişlerin Düzeltilmesi
06/09/2020

Şeffaf Plak İle Ortodonti

Eğri dişleri düzeltmek için kullanılan modern yöntemlerden bir tanesi şeffaf plaklarla telsiz ortodonti yöntemidir. Bu yöntem diş teli gibi dişleri hizalar. Bu sayede dişler için daha...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
19/03/2020

TEKNOLOJİ KORONAYI YENER Mİ?

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya "21. Yüzyılın vebası ile baş edilebileceğini söyledi. "Toplumun her kesimini tehdit eden koronavirüs (Covit-19) ile baş etmek için elimizdeki güçleri...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap