Endodonti diş pulpasına (özüne) kadar ilerlemiş enfeksiyon ile ilgilenen bilim dalıdır. Kan damarları ve sinirlerden oluşan dişi besleyen bağlayıcı dokunun yerinden çıkartılıp alınması işlemidir.

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi, bir diş kurtarma işlemidir. Diş çekilmeden önce kurtarmak için son şanstır. Diş çürüğü fazla ilerlemeden dolgu yaptırmanız tavsiye edilir. Buna rağmen dişin sinirini olumsuz etkileyen bakterilerin olması durumunda dişin sinirleri alınır ve kanal tedavisi yapılır. Bu aşamalı işlemde, diş pulpası temizlenir, yaratılan boşluk sterilize edilir ve hareketsiz bir malzeme (guttapercha) ve sement ile doldurulur.

Kanal tedavisi, çürümüş ve ağrımaya başlamış diş için son şanstır.

Kanal tedavisi, çürümüş ve ağrımaya başlamış diş için son şanstır. Buna alternatif bir tedavi yoktur. Dişinizi çekilmekten kurtarmak için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Çürük veya çarpma gibi nedenlerle dişin iyileşemeyecek düzeyde zarar gördüğü ya da nekroz olduğu ​durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Dişte uyuşma sağlandıktan sonra dişin içindeki siniri alınır, ​kanalların şekillendirilip mikroorganizmalardan arındırılması​ sağlanır. Daha sonra genişletilmiş kanallar doldurulur. ​D​işin üst kısmına madde kaybına göre hekiminizin uygun gördüğü dolgu​ ​​ i​le​ restorasyonlar yapılır. Bu şekilde dişin estetik ve fonksiyonel olarak ağızda kalması sağlanmaya çalışılır.

KANAL TEDAVİLİ DİŞİN ÖMRÜ

Başarılı bir kanal tedavisinden sonra dişinizin ömür boyu ağızda kalması mümkündür. Kanal tedavisi yapılmış bir diş nemini kaybettiği için daha kırılgan hale gelebilir. Bazı durumlarda kırılmaların önüne geçmek için kanal tedavisinin bitmesini takiben dolgu yerine ​kaplama ya dolgu tercih edilebilir.

KANAL TEDAVİSİ YAPILMAZSA NE OLUR?

Derin çürük ve çatlak dolayısıyla pulpanın kendini iyileştiremeyeceği durumlarda diş canlılığını kaybeder, enfeksiyon bütün dişe yayılabilir. Kanal tedavisi yapılmazsa enfeksiyon kök ucundaki dokulara kadar ulaşabilir. Dişi çevreleyen çene kemiği de iltihaplanarak aşınır. Meydana gelen bu boşlukta abse oluşur. Bu tabloya ağrı ve şişlik de eşlik eder ve diş kısa zamanda kaybedilir.

HANGİ DURUMLARDA KANAL TEDAVİSİ UYGULANIR

Derin bir çürük varlığı sebebiyle dişin pulpasında geri dönüşümsüz hasar oluştuysa sert bir darbe sonucunda dişin zarar görmesi Diş eti hastalıkları sonucunda ortodonti tedavisi esnasında aşırı kuvvet uygulanan dişlerde, yüksek dolgu ve kronlar sonrasında Diş sıkma ve gıcırdatmaya bağlı olarakta dişin pulpası zarar görebilir.

Kanal Tedavisi Fiyatı

Diş dolgu fiyatıyla karşılaştırıldığında kanal tedavisi fiyatı tabii ki diş dolgu fiyatından daha yüksektir. Tedavi özelliği daha hassas bir çalışma gerektirir daha komplikedir ve kullanılan ekipmanların ücretleri daha fazladır. Kanal tedavisi fiyatını etkiler faktörlerin başında kanalların sayısı ve zorlu. Kanalı eğri olmasa kanal tedavisi fiyatını arttırabilir. Kanal sayısının fazla olması da ücretinin artmasına neden olan bir faktör dur. Daha önce kanal tedavisi olduğu durumlarda kanal tedavisi yenileme fiyatı da normal kanal tedavisi fiyatından daha yüksek olmaktadır. Çünkü doldurulmuş kanımı boşaltmak ve yeniden doldurmak daha maliyetli ve zahmetli bir işlemdir. Kanal tedavisi fiyatları 1700 TL’den başlayarak 3000 TL’ye kadar artabilmektedir. Telefonla veya hekim görmeden kanal tedavisi fiyatı istemeniz doğru bir yaklaşım değildir. Size verilecek ucuz fiyatlar da sizin için bir fırsat değildir. Çünkü  iyi malzeme ve bilgi emek maalesef olamamaktadır. İşinizi kaybetmek istemiyorsanız belirli maliyetleri göze alarak yapılabilecek en iyi standartta kanal tedavisini yaptırmanızı öneriyoruz. Düşündüğünüz kanal tedavisi kısa zaman içerisinde size problem çıkarabilir hem verdiğiniz paradan kurtarmaya çalıştığımız bir işlem olabilirsiniz. 

5/5 - (1 vote)

5/5 - (1 vote)
Önceki YazıDiş Hekimi Londra Diş Fiyatları
Sonraki YazıKanal Tedavisi
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap