Diş Hekimi Fiyatları Londra

Ortalama dişçi harcamasının £43 dolayında olduğunu ortaya koyan araştırma, hastaların kanal tedavisi için £365 ve köprü tedavisi için £568 harcadıklarını belirliyor. .
NHS diş rahatsızlıklarının ne kadarını karşılıyor?
NHS diş rahatsızlığı için gelen hastaları üç gurupta topluyor ve hastanın ödemesi gereken miktarı bu guruplara göre belirliyor. Hastalar birinci, ikinci ve üçüncü olmak üzere üç guruba ayrılmış durumda. Hastanın dişinde basit sorunlar varsa ve en fazla film çekilmesini gerektiren bir durum söz konusu ise, bu işlem birinci grup hastaları kapsar ve hastanın ödemesi gereken ücret 16,5 sterlindir. Eğer hastaya birinci gruptaki işlemler ve ek olarak küçük dolgu ve kanal tedavisi işlemi uygulanıyorsa bu durumda ikinci guruba girer ve fiyat 46 ile 60 sterlin arasında değişir.
Hastaya uygulanan tedavi işlemi ilk iki grubun toplamını kapsıyor ve bir de buna ek olarak takma diş ve protez işlemleri yapılıyorsa bu durumdaki hasta da üçüncü guruba alınıyor. Üçüncü guruba giren hastaların ödemesi gereken ücret ise 198 sterlin olarak belirlenmiştir. Ama genel olarak değerlendirmek gerekirse her üç guruptada basit işlemlere müdahale edilmekte. Eğer hastanın tedavi işlemi daha karmaşık ve zor bir konumdaysa, hastanın tedavi ücretini kendisinin ödemesi gerekiyor.
Peki sizce NHS’in uyguladığı bu sistem yeterli mi?
Tabi ki uygulamada olan bu sistem kesinlikle yetersiz. İngiltere’de bulunan hiç bir diş hekimi bu sistemden memnun değil. Hastaya gerekli gördüğümüz tedaviyi uygulayamıyoruz. NHS tarafından belirlenmiş sınırlar içinde kalma zorunluluğ umuz var. Bu konudaki rahatsızlığımızı dile getirmek ve gerekli düzenlemelerinin yapılmasını sağlamak amacıyla gerekli yerlere 3 – 4 yıldır dilekçeler gönderiyoruz. Fakat hiç bir sonuç elde edemedik. Her zaman bize gelen yanıt; ‘Elimizden gelen bu, imkanlarımız bunlar’ oldu.
Sizce NHS bu tür rahatsızlıkların tamamını karşılamalı mı?
Kesinlikle karşılamalıdır. En azından insanların diş konusunda yaşadıkları temel problemleri karşılamalıdır. Estetik açıdan yaşanan problemler yine bir ölçüde idare edile bilinir. Fakat kişi ciddi anlamda diş problemi yaşıyor ise bu rahatsızlık NHS’in karşılayacağı tedavi ile sonlandırılmalıdır.
Diş tedavisi İngiltere’de neden bu kadar pahalı?
 
Özellikle Amerika ve Almanya’da bu ücretler İngiltere’den kat kat fazla. Fakat diş tedavisi fiyatı konusunda İngiltere’den daha düşük olan ülkelerde vardır mutlaka. Ayrıca, Diş Hekimliği Bölümü’nün eğitimini almak bu ülkede çok pahalı. Bu eğitim toplam 6 yıl sürüyor ve diş konusu diğer konulara benzemiyor. Çok emek isteyen bir bölüm. Tedavi sürecinde kullanılan malzeme, araçlar ve makinelerde çok pahalı olunca tedavi fiyatları da ister istemez yüksek olabiliyor.
Türkçe konuşan toplumun diş sorunu yaşadığında genellikle Türkiye’yi tercih ettiği doğru mu?
Toplumumuzdan bir çok kişinin bu tür konularda Türkiye’yi tercih ettiği doğru. Çünkü Türkçe konuşan toplumda bu tür tedavi işlemlerinin Türkiye’de daha ucuza mal olduğu kanısı yaygın. Fakat, Türkiye’de de iyi bir diş hekimine gittiğinizde maliyet İngiltere’de ki ile aynı olacaktır. Bazı konularda Türk Diş Hekimleri, bazı konularda da İngiliz Diş Hekimlerinden daha başarılı. Mesela, Türkiye’de ki diş hekimleri takma diş yapımı konusunda çok daha iyiler. Bu bir gerçek.
Türkçe konuşan toplum sizce diş bakımı ve tedavi süreci işlemlerinde yeteri kadar bilinçliler mi? Bu konudaki tavsiyeleriniz neler?
Önceki yıllara nazaran her konuda olduğu gibi, bu konuda da halkımız çok daha bilinçli davranmakta. Diş problemi yaşandığı taktirde, çok geniş çapta bir araştırma yapmalarında fayda var. Çünkü, diş tedavisi çok hassas bir konu. Yalnış bir tedavi yöntemi yada küçük bir hata dişinizi kaybetmenize yada daha büyük problemler yaşamanıza sebebiyet vere bilir. Bu nedenle tedavinizi üstlenecek diş hekimi çok önemli.
İnsanlar diş sigortası yaptırmalı mı?
Kişilerin diş sigortası yaptırmalarını tavsiye ederim. Fakat bu konuda da halkımızın dikkat etmesi gereken önemli bir nokta var. Diş sigortası yaptırdıklarında, sigorta maddelerine dikkat etsinler. Bilinçli bir şekilde, haklarını bilerek bu işlemlerden faydalana bilirler. Aksi taktirde sigorta şirketinin belirlediği maddeler dışında herhangi bir davranış sergilenirse, o zaman sigortadan bu konuda destek alma şansınızı kaybede bilirsiniz. Özellikle diş bakımınızı zamanı nda yaptırmalısınız ve her hangi bir problem yaşadığınızda vakit kaybetmeden bir doktora baş vurmalısınız. Bunları yapmadığınızda sigorta şirketi ile problemler yaşaya bilirsiniz.
Rate post

Rate post
Önceki Yazıİmplant Süresi
Sonraki YazıENDODONTİ NEDİR? NASIL YAPILIR?
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorumlar (2)

Dervis

Şub 12, 2020 at 12:33 AM

Inpilant yapiyormusunuz tanesi ne kadar

Reply

Sertaç Kızılkaya

Şub 12, 2020 at 9:53 AM

Merhaba tabi yapıyoruz. Nasıl yardımcı olabiliriz.

Reply

Yorum Yap