Diş ağrısı düşmanıma bile vermesin demiş atalarımız. Kanal tedavi yapımı çoğu zaman ağrıyan dişe uygulanır. Diş çürüğünün ilerlemesi ile başlayan ağrı dayanılmaz boyutlara ulaşabilir. Bu ağrıyı 17 yaşımda iken yaşamış birisi olarak sizi çok iyi anlıyorum. İnternete ağrıyan dişe ne yapılır yazanları da anlıyorum. Bazen gecenin bir yarısında, bazen sınav veya düğün gibi önemli günlerden önce bu diş ağrısı ile karşılaşırız. Bu yazıda diş ağrısı nasıl geçer, kanal tedavisi nedir, nasıl yapılır, kanal tedavili diş neden ağrır gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğim.

Bu yazıda da internetteki diğer web siteleri gibi klişe bilgiler değil sizin işinize yarayacak doğrudan bir diş hekimi tarafından yazılmış yazılar bulacaksınız. Amacım internetin okuyan kullanıcılar fayda sağlaması. İnternet ortamında, implant, estetik diş hekimliği gibi konularda doğru ve reklam içermeyen bilgilerin çoğalmasını dilerim.

Şimdi gelelim bu yazımızın konularına. Kanal tedavisi nedir? Kanal tedavisi uzmanı kimdir, Kanal tedavisi nasıl yapılır, kanal tedavisi sonrası ağrı, kanal tedavisinin yenilenmesi konu başlıklarında bilgiler bulacaksınız. Yanıt bulamadığınız sorular ile ilgili yorum bölümünden soru sorabilirsiniz.

KANAL TEDAVİSİ NEDİR?

Diş çok çürümüş olabilir. Dişler çok çürüdüğünde mikroplar dişin canlı tabakasını da hastalandırır ve diş çok duyarlı hale gelir. Kendi kendine başlayan acıma, zonklar tarzda ağrı, sıcak etkisi ile başlayıp devam eden ağrı, boyun ve yüz bölgesinde şişlikler gibi şikayetler olabilir. Röntgen çekilerek dişin çürük durumu yada daha önce yapılmış restorasyonların durumu değerlendirilir. Bazen çok derin yapılmış dolguların sonucunda da bu tür rahatsızlıklara rastlanabilmektedir. Bazen eski kaplamaların altındaki dişler kanal tedavisi gerektirebilir. Diş kesimi ile birlikte bazı durumlarda dişe kanal tedavisi yapılması ihtiyacı oluşabilir. Ancak her diş kesiminde kanal yapılmaz. Mecbur kalmadıkça kesilen dişlere kanal tedavisi yapmak yani dişin sinirlerinin alınması önerilmez.

  • Çürük
  • Travma
  • Kimyasal etkiler
  • Diş sıkma
  • Aşınma
  • Diş kaplama
  • Kist
  • Çene kırıkları

Yukarıda sayılan nedelerden birisi veya birden fazlasının oluşması nedeni ile dişte ağrı olduğunda kanal tedavisi gerekir. Diş kökündeki kanalların boşaltılarak genişletilmesi ve sonrasında da dolgu malzemeleri ile sızdırmaz şekilde kapatılmasıdır. Kanal tedavisi hassas bir çalışma gerektirir. Sadece hekimin dikkat ve becerisi değil kullandığı el aletlerinin ve cihazların da iyi olması gerekir.

KANAL TEDAVİSİ AŞAMALARI

Dişiniz canlı ise öncelikle anestezi yapılır. Çürük doku temizlenir ve dişin kanallarına girebilmek için dişiniz şekillendirilir. Dişinizin kökleri özel aletlerle dolgu yapılabilecek şekilde temizlenir. Kök ucuna kadar düzgün ve sıkı bir şekilde kanal dolgusu yapılır.

Bazı durumlarda kanal tedavisi tek seansta değilde 1-2 seansta bitirilir. Hekim her aşamada yapılan bu tedavinin en iyi şekilde yapılmasını sağlar. En son kanalın tamamen dolduğundan emin olmak için gerekli görülür ise bitim röntgeni çekilir.

KANAL TEDAVİSİ FİYATI

Buradan kanal tedavisi fiyatı ile ilgili bilgi alamazsınız. Her diş kanalı ve ağzıdaki çalışma ortamı farklıdır. Bu nedenle diş kanallarının sayısı, şekli ve dişin durumu görülmeden fiyat veremiyoruz. Genel ifadeler ile kanal tedavisi fiyatı ucuz değildir diyebilirim. Ciddi emek ve ekipman gerektiren endodonti tedavisini gerçekten kurallara uygun ve başarılı bir sonuç ile bitirmek istiyorsanız 1000 tl civarında bir harcama yapmanız gerekecektir.

Yok ben öylesine bir kanal tedavisi istiyorum. Sadece ağrım geçsin diyenler için başarı oran düşük, fiyatı ucuz klinikler var tabi.

Kanal Tedavili Dişin Ömrü:

Bu konuda yorum yapmak zordur. Kurallara uyularak yapılan iyi bir kanal tedavisini kendi dişiniz gibi uzun yıllar sorunsuz kullanabilirsiniz. Kanal tedavisinde sonra diş rengi değişebilir. Diğer yandan dişin içerisindeki damar ve sinirler artık olamadığı için diş kırılganlaşır. Zaten ortası açılmış olan kanal tedavili diş kırılma tehlikesi taşır. Bu nednele başarılı kanal tedavilerinden sonra dişin üzerine iyi bir kaplama yapılması şiddetle önerilen bir işlemdir.

Kanal tedavisi çekime alternatif olarak yapılır. Yan kanallar olmaz ise ve kökler tam olarak temizlenip dolduruldu ise kendi dişiniz gibi kullanabilirsiniz. Pek çok vakada da iyi bir kanal tedavisi ile dişin çok uzun yıllar boyunca ağızda kalması mümkün olmaktadır.

Kanal tedavisi acıtır mı?

Can alıcı soru bu olsa gerek. İyi yapılmaz ise tedavi sırasında canınız yanabilir. İyi yapılması gereken nedir biliyor musunuz? Dİş anestezisi. Dişin tam olarak uyuşturulması profesyonellik ister. Diş hekimi korkusunun temel nedeni bu profesyonelliği gösteremeyen diş hekimleridir. Diş anestezisini ciddiye almadan hızlı veya ucuz anestezi ilaçları kullanılması temel sorundur.

Benim canım tatlı olduğu için özellikle kanal tedavilerinde asla hastanın canını yakmam. Baba 17 yaşımda üniversitede yaptıkları kanal tedavisinde kendi canım çok yanmıştı. Bu mesleği hastalarımın canını yakmadan yapacağıma dair and içmişliğim vardır. Siz de kendinize benim gibi kanal tedavisi yaptırmış ve canı acıtılmış bir diş hekimi bulursanız sizin canınızı hiç acıtmadan kanal tedavinizi başarılı bir şekilde yapacaktır.

Kanal Tedavisi Sonrası Dişte Ağrı

Kanal tedavisi sonrası hassasiyet sıklıkla görülen bir durumdur. Kanal boyunca yapılan işlem bazen kök ucuna çıkan talaşlar, bazen tam alınamayan mikro yan kanallar gibi nedenler ile hassasiyet yapabilir. Diş hekiminizin size bu konuda bilgi vermiş lması gerekir. Yapılan ilemde kök ve kök ucu durumu ancak sizin tedavinizi yapan hekiminizin bilebileceği bir konudur.

Kanal tedavisi ücreti implant fiyatları ile karşılaştırılmalıdır derim hep. Neden mi? Diş tedavi edilmez ve çekilir ise ne yapılacak? Eksik yere bir implant değil mi? İşte yaptırmadığınız veya ucuz olsun diye sıradan bir yerde yaptırdığınız kanal tedavisi size ne işler çıkardı değil mi? Kanal Tedavisinin Yenilenmesi
Daha önceden kanal tedavisi yapıldığı halde dişle ilgi rahatsızlıklar var ise röntgen çekilir. Daha önceden kök ucu iltihabı olan dişin iltihabı kanal tedavisine rağmen iyileşmemiş olabilir. Cerrahi bir müdahale gerekebilir. Önceden yapılmış kanal tedavisi sonucu kökler tam olarak doldurulamamış olabilir. Bu durumda kanal tedavisi yenilenir. Her türlü tedaviye rağmen hastanın şikayetleri bitmiyor ise diş çekimi önerilir.

Endodonti Uzmanı

Kanal tedavisi uzmanı endodonti bilim dalında uzmanlık yapmış diş hekimidir. Aldığı eğitimde hangi dişlerde kaç kanal vardır. Diş kanalı nasıl doldurulur bilgisinin dışında yan kanallar, zor kanallar, kanal tedavisinin tekrar yapılması gibi ileri seviyede emek ve alet gerektiren işlemler vardır. Mesleği ile ilgili, çalışkan, sabırlı diş hekimleri endodonti uzmanının bilgi ve becerilerine sahip olabilir. Biraz da dedikodu yapalım mı? Bazı endodonti uzmanlarının tedavileri hızlı yapma istekleri olduğu ve bu nedenle başarısızlıkalarından da bahsedildiğini duymuşluğum vardır.

SİZE SELENİYORUM

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya
Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Kanal tedavisi ağrı keimesi ile nerede ise eş anlamlı olmuş ülkemizde. Meslektaşlarıma sesleniyorum. Yalvarıyorum. Gelin bu işi tam öğrenin. Güzel ülkemin güzel insanlarının canını acıtmayın. Yaptığınız kanal tedavilerini iyi yapın. Kanalları bulun ve tam doldurun. Doldurduğunuz kanalları kontrol edin ve sorunsuz dolduğuna emin olun.

Bilin ki tam yapmadığınız işten aldığınız parayı aslında hak etmediniz. O para size hayır etmez. Bereketli olmaz. Yapamadığınız işleri o işi iyi yapacak başka bir meslektaşınıza yönlendiriniz.

Siz de en iyi yaptığınız tedavilere yoğunlaşıp başka meslektaşlarınızın  size o konuda hasta göndermesini sağlayabilirsiniz.

BU YAZILARA DA BAKABİLİRSİNİZ.

Rate post

Rate post
Önceki Yazıİmplant Destekli Tam Protez
Sonraki YazıİMPLANT VE ESTETİK
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap