Diş Rengi

Diş rengini seçmeden önce dişlerin üzerinde bulunan kirleri ve lekeleri uzaklaştırmak gerekir. Diş taşları temizlenerek dişlerin yüzeyleri parlatılır. Diş yüzeyi temizliğinin ardından ortaya çıkan diş rengine uygun olarak dolgu veya kaplama rengi seçilir. Bu yüzden dişler periyodik olarak temizletilmelidir. Aksi hâlde mesela diş kaplama yüzeyi sararmaz ama doğal diş yüzeyinde sararma meydana gelir.

Renk Alımı Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dişin rengi, doğal ışık altında alınmalıdır. Yapay ışık varsa rengi doğru almak mümkün değildir. Floresan ışık ve diğer aydınlatma kaynakları altında alınan renk, gün ışığında daha değişik görünebilir. Gün ışığını taklit eden çeşitli aydınlatmalar da bulunur. Rengi doğal alabilmek için gün ışığı altında ya da bu ampuller altında renk alınmalıdır. Her insanda renk algısı değişiktir. Diş hekimi uygun gördüğü rengi belirledikten sonra bunu mutlaka hastaya söylemeli ve onun da fikrini almalıdır.

Ön Diş Kaplamalarında Renk Seçimi

Ön dişler dikkati daha çok çektiklerinden özellikle bu bölgedeki kaplamalarda dişlerin doğal rengi ile uyumlu renkler seçilmelidir. Dişin doğal renginden daha da açık renkler isteyen hastalar için de Vita Skalası’nda ileri derecede beyaz diş tonları yer alır.

Doğru Renk Seçimi İçin Hasta, Hekim ve Teknisyen İş Birliği Gerekli

Diş Rengi Seçimi
Diş Rengi Seçimi

Ağızdaki dişlerin doğal görünebilmesi için kişinin sahip olduğu ten rengi, göz rengi ve saç rengi ile uyumlu olan diş rengini bulması gerekir. Diş rengini tutturabilmek ve kaplama dişin ağızdaki doğal dişlerle uyumlu olması sadece mekanik ve matematiksel bir işlem değildir. Diş teknisyeninin yaratıcılık da katarak ağızdaki doğal dişleri taklit etmesi çok önemlidir.

Kişinin ne iş yaptığı, istek ve beklentileri ve sosyal statüsü renk seçimi üzerinde etkilidir. Kaplamanın fonksiyonel olması ve çiğneme gibi özelliklerin yanında doğru diş rengini seçmek için hekim, teknisyen ve hasta iş birliği halinde olmalıdır.

Kliniğimizde hastalara uygulayacağımız dişlerin rengini prova aşamasında belirliyoruz. Hastanın da onayı alındıktan sonra kaplamaları sürekli olacak şekilde yapıştırıyoruz.

Diş Rengini Analiz Eden Cihaz: Spektrometre

Diş rengini almak maksadıyla bilgisayar destekli olan renk analiz cihazları üretilmiştir. “Spektrometre” adlı bu cihazlar, diş rengini ölçer. Yine de en hassas ve doğru renk alma, diş teknisyeninin ağızdaki dişlere bakarak kaplama rengini belirlemesidir. Böylelikle renklerin hangi oranda birbirleriyle karışacağı ve yüzey özellikleri bire bir taklit edilebilir. Kliniğimizde gerekli hallerde laboratuvar teknisyeni diş rengini kendi alıp uygular.

Önceki YazıDiş Kaplama Rengi A, B, C, D Nedir?
Sonraki YazıDiş Çürüğü Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Ortodonti orthero
05/10/2020

Invisalign Tedavi Uygulaması Nedir?

Invisalign tedavisi şeffaf plaklar ile uygulanan ortodonti tedavisinde kullanılan bir plak markasıdır. Bu marka ile ilgili bilgi vermeden önce şeffaf plaklar ile telsiz ortodonti uygulaması...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
Şeffaf Plaklar ile Eğri Dişlerin Düzeltilmesi
06/09/2020

Şeffaf Plak İle Ortodonti

Eğri dişleri düzeltmek için kullanılan modern yöntemlerden bir tanesi şeffaf plaklarla telsiz ortodonti yöntemidir. Bu yöntem diş teli gibi dişleri hizalar. Bu sayede dişler için daha...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
19/03/2020

TEKNOLOJİ KORONAYI YENER Mİ?

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya "21. Yüzyılın vebası ile baş edilebileceğini söyledi. "Toplumun her kesimini tehdit eden koronavirüs (Covit-19) ile baş etmek için elimizdeki güçleri...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap