Diş rengini seçmeden önce dişlerin üzerinde bulunan kirleri ve lekeleri uzaklaştırmak gerekir. Diş taşları temizlenerek dişlerin yüzeyleri parlatılır. Diş yüzeyi temizliğinin ardından ortaya çıkan diş rengine uygun olarak dolgu veya kaplama rengi seçilir. Bu yüzden dişler periyodik olarak temizletilmelidir. Aksi hâlde mesela diş kaplama yüzeyi sararmaz ama doğal diş yüzeyinde sararma meydana gelir.

Renk Alımı Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dişin rengi, doğal ışık altında alınmalıdır. Yapay ışık varsa rengi doğru almak mümkün değildir. Floresan ışık ve diğer aydınlatma kaynakları altında alınan renk, gün ışığında daha değişik görünebilir. Gün ışığını taklit eden çeşitli aydınlatmalar da bulunur. Rengi doğal alabilmek için gün ışığı altında ya da bu ampuller altında renk alınmalıdır. Her insanda renk algısı değişiktir. Diş hekimi uygun gördüğü rengi belirledikten sonra bunu mutlaka hastaya söylemeli ve onun da fikrini almalıdır.

Ön Diş Kaplamalarında Renk Seçimi

Ön dişler dikkati daha çok çektiklerinden özellikle bu bölgedeki kaplamalarda dişlerin doğal rengi ile uyumlu renkler seçilmelidir. Dişin doğal renginden daha da açık renkler isteyen hastalar için de Vita Skalası’nda ileri derecede beyaz diş tonları yer alır. Ön diş kaplamaları için genellikle zirkonyum diş tercih edilir. Porselen dişler de ön bölgede kullanılabilir ancak daha iyi sonuç veren zirkonyum diş kaplamalar tercih edilmektedir. Sadece çok uzun boşlukları olan Köprülerde bazı durumlarda porselen altyapı avantaj sağlayabilmek tedir. Ayrıntılı bilgi için aşağıda iletişim butonuna tıklayarak bize ulaşabilirsiniz. İstanbul Türkiye’nin sağlık turizmi başkentidir. Yurtdışından gelecek hastalar için de kolaylıklar sağlanmaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplamada Renk Seçimi

Yapılan dişlerin doğal görünmesi istenir. Estetik diş hekimliği yüz ve ten rengi ile uyumlu diş kaplamaları ile kişiye sağlık doğal bir gülüş kazandırma amacındadır. Bazı hastaların isteği ile bembeyaz dişler yapılabilir. Sizin tercihiniz çok beyaz görünen dişler olduğunda bir renk seçimi sizi mutlu edecek şekilde yapılabilir.

Online Randevu İçin Burayı Tıklayarak Arayabilirsiniz

İmplant ve Renk Seçimi

İmplant uygulaması yapıldıktan sonra sıra dişleri takma aşamasına geldiğinde renk seçimi söz konusu olur. Tek diş implantlarında komşu dişlerin rengine göre bir tercih yapılması gerekir. Kullandığımız renk kartela sında sizin diş renginizi et edebilecek renkler bulunmaktadır. İyi yapılan bir işçilik ile ara renkler olsa bile kendi diş renginizi uygulayabiliyoruz. Ağzında hiç diş olmayan hastalar için implant uygulaması yapıldığı nda ise kişinin saç rengi göz rengi ten rengi gibi kriterler ve hastanın isteği göz önünde bulundurularak renk seçimi yapılmaktadır.

Doğru Renk Seçimi İçin Hasta, Hekim ve Teknisyen İş Birliği Gerekli

Diş Rengi Seçimi
Diş Rengi Seçimi

Ağızdaki dişlerin doğal görünebilmesi için kişinin sahip olduğu ten rengi, göz rengi ve saç rengi ile uyumlu olan diş rengini bulması gerekir. Diş rengini tutturabilmek ve kaplama dişin ağızdaki doğal dişlerle uyumlu olması sadece mekanik ve matematiksel bir işlem değildir. Diş teknisyeninin yaratıcılık da katarak ağızdaki doğal dişleri taklit etmesi çok önemlidir.

Kişinin ne iş yaptığı, istek ve beklentileri ve sosyal statüsü renk seçimi üzerinde etkilidir. Kaplamanın fonksiyonel olması ve çiğneme gibi özelliklerin yanında doğru diş rengini seçmek için hekim, teknisyen ve hasta iş birliği halinde olmalıdır.

Kliniğimizde hastalara uygulayacağımız dişlerin rengini prova aşamasında belirliyoruz. Hastanın da onayı alındıktan sonra kaplamaları sürekli olacak şekilde yapıştırıyoruz.

Diş Rengini Analiz Eden Cihaz: Spektrometre

Diş rengini almak maksadıyla bilgisayar destekli olan renk analiz cihazları üretilmiştir. “Spektrometre” adlı bu cihazlar, diş rengini ölçer. Yine de en hassas ve doğru renk alma, diş teknisyeninin ağızdaki dişlere bakarak kaplama rengini belirlemesidir. Böylelikle renklerin hangi oranda birbirleriyle karışacağı ve yüzey özellikleri bire bir taklit edilebilir. Kliniğimizde gerekli hallerde laboratuvar teknisyeni diş rengini kendi alıp uygular.

Rate post

Rate post
Önceki YazıDiş Kaplama Rengi A, B, C, D Nedir?
Sonraki YazıDiş Çürüğü Hakkında Bilinmesi Gerekenler
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap