Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Estetik diş hekimliği, son yıllarda diş hekimliğinin en hızlı ilerleyen ve gelişen dallarından birini oluşturuyor.  Sağlıklı, iyi bakılmış ve göze hoş görünen dişlerin, kişinin yaşam kalitesini ve yaşam coşkusunu da olumlu yönde etkileyeceği bir gerçeklik olarak öne çıkıyor. Ağız ve diş sağlığı, kişinin bütünsel sağlığına olan etkilerinin yanı sıra kişinin kendine güvenini ve saygısını kazandırması açısından da çok önemli görünüyor. Bu çerçevede bakıldığında estetik diş hekimliği uygulamaları dikkat çekiyor. Estetik diş hekimliği, son yıllarda diş hekimliğinin en hızlı ilerleyen ve gelişen dalını oluşturuyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları arasında ise adeziv sistemler, diş beyazlatma, kuronlar, köprüler, implantlar ve lamina uygulamaları yer alıyor.

Diş Beyazlatma:

Beyazlatma, dişlerin yapısında (mine ve Sentin tabakasında) oluşan renklenmeleri giderme işlemi olarak tanımlanıyor. Şu anda bilinen iki değişik beyazlatma yöntemi var. Her iki yöntem de etkin olmasına rağmen, tercih, renklenmenin derecesi ve hekim görüşüne bağlı olarak tedavi seçeneği ve süresi değişebiliyor.

Kuronlar:

 Bir kaplama olan kuronlar, hasarlı bir dişi yeniden eski haline getirmek için dişe uygulanıyor. Kuron, yeterince diş desteğinin olmaması durumunda büyük bir dolguyu restore etmek için, zayıf dişlerin kırılmasını önlemek için, bir diş implantına üst yapı olarak, kırık, şekli bozuk veya renklenmiş dişleri kaplamak için uygulanabilir.
Bir veya birden fazla dişin kaybı durumunda oluşan boşlukları doldurmak için, komşu dişlerden destek alınması esasına dayanan bir tedavi şekli olarak öne çıkıyor.

İmplant:

İmplant faydaları
İmplant Diş

Doğal bir dişin fonksiyonunu yaklaşık olarak taklit etmeye çalışan ve çene kemiğine yerleştirilen titanyum yapılara verilen isim implanttır. İmplantlar dişlerini kaybetmiş hastalara “ikinci bir şans” yaratabilir.

Porselen laminalar:

Görünüşü olumsuz yönde etkileyen diş bozukluklarında dişten minimum madde kaybı ile iyi bir estetik çözüm olarak değerlendiriliyor. Lamina kaplamalarda remel olarak estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu sorunların giderilmesi amaçlanıyor.”
Ayrıca girintili yüzeylere uygulanan fissur sealant denilen akıcı dolgu ve kaybedilen süt dişlerinin yerine kullanılan yer tutucular da koruyucu diş hekimliği konusunda değerlendirilebilecek uygulamalar olarak dikkat çekiyor.”
Rate post

Rate post
Önceki YazıDiş Ağrısında Hangi Antibiyotik
Sonraki YazıDiş Röntgeni
Bego implant fiyatı
08/03/2022

Hangi İmplant?

İmplant Markası Önemli mi? Evet önemli. Bineceğiniz bir arabanın markası veya kullandığınız bir telefonun markası nasıl önemli ise implant markası da önemli. Araba mı araba. Aynı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
15/01/2022

ITI İmplant Hangi Ülkenin?

Strauman bünyesinde üretilen implant markalarından bir tanesi olan ITI implant ile ilgili bir hayli fazla soru alıyorum. Eski implant firmalarından birisi olan Strauman Group bünyesinde...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap