Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Estetik diş hekimliği, son yıllarda diş hekimliğinin en hızlı ilerleyen ve gelişen dallarından birini oluşturuyor.  Sağlıklı, iyi bakılmış ve göze hoş görünen dişlerin, kişinin yaşam kalitesini ve yaşam coşkusunu da olumlu yönde etkileyeceği bir gerçeklik olarak öne çıkıyor. Ağız ve diş sağlığı, kişinin bütünsel sağlığına olan etkilerinin yanı sıra kişinin kendine güvenini ve saygısını kazandırması açısından da çok önemli görünüyor. Bu çerçevede bakıldığında estetik diş hekimliği uygulamaları dikkat çekiyor. Estetik diş hekimliği, son yıllarda diş hekimliğinin en hızlı ilerleyen ve gelişen dalını oluşturuyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları arasında ise adeziv sistemler, diş beyazlatma, kuronlar, köprüler, implantlar ve lamina uygulamaları yer alıyor.

Diş Beyazlatma:

Beyazlatma, dişlerin yapısında (mine ve Sentin tabakasında) oluşan renklenmeleri giderme işlemi olarak tanımlanıyor. Şu anda bilinen iki değişik beyazlatma yöntemi var. Her iki yöntem de etkin olmasına rağmen, tercih, renklenmenin derecesi ve hekim görüşüne bağlı olarak tedavi seçeneği ve süresi değişebiliyor.

Kuronlar:

 Bir kaplama olan kuronlar, hasarlı bir dişi yeniden eski haline getirmek için dişe uygulanıyor. Kuron, yeterince diş desteğinin olmaması durumunda büyük bir dolguyu restore etmek için, zayıf dişlerin kırılmasını önlemek için, bir diş implantına üst yapı olarak, kırık, şekli bozuk veya renklenmiş dişleri kaplamak için uygulanabilir.
Bir veya birden fazla dişin kaybı durumunda oluşan boşlukları doldurmak için, komşu dişlerden destek alınması esasına dayanan bir tedavi şekli olarak öne çıkıyor.

İmplant:

İmplant faydaları
İmplant Diş

Doğal bir dişin fonksiyonunu yaklaşık olarak taklit etmeye çalışan ve çene kemiğine yerleştirilen titanyum yapılara verilen isim implanttır. İmplantlar dişlerini kaybetmiş hastalara “ikinci bir şans” yaratabilir.

Porselen laminalar:

Görünüşü olumsuz yönde etkileyen diş bozukluklarında dişten minimum madde kaybı ile iyi bir estetik çözüm olarak değerlendiriliyor. Lamina kaplamalarda remel olarak estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu sorunların giderilmesi amaçlanıyor.”
Ayrıca girintili yüzeylere uygulanan fissur sealant denilen akıcı dolgu ve kaybedilen süt dişlerinin yerine kullanılan yer tutucular da koruyucu diş hekimliği konusunda değerlendirilebilecek uygulamalar olarak dikkat çekiyor.”
Rate post

Rate post
Önceki YazıDiş Ağrısında Hangi Antibiyotik
Sonraki YazıDiş Röntgeni
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap