Diş Çürüğü için en iyi tedavi yöntemi diş dolgusudur dedik. Çürüyen dişler üzerinde madde kaybı oluşur. Geriye kalan Çürük diş dokusu da temizlendikten sonra önemli miktarda boşluk oluşmaktadır. Bu boşluk içerisine koyulan malzemeye diş dolgusu diyoruz. Diş dolguları oluşan bu boşlukları doldurmak, dişte yeni çürüklerin oluşmasını engellemek, dişin Soğuk sıcak hassasiyetine azaltmak gibi görevler gerçekleştirir.

Bu yazıda diş dolgusu için kullanılan Amalgam kompozit ve cam iyonomer malzemeler ile ilgili bilgiler vereceğim.

Önceleri diş dolgusunda amalgam malzemesi kullanılıyordu. Bugün ise daha estetik görünen ve dişin rengini taklit eden kompozit malzemeler tercih ediliyor. Çiğneme basıncına dayanıklı olan kompozit dolgu malzemesi, aynı zamanda oldukça da uzun ömürlüdür. Arka azı dişleri nde daha dayanıklı olan kompozitler tercih edilir. Ön diş dolguları için ise daha ince partiküller içeren estetik ön diş kompozit dolgular kullanılır. Bunların cilalanma ve ışık yansıtma özellikleri daha üstündür.

İnley Onley Diş Dolgusu

Çürük dişleri tedavi etmek için kullanılan bir diğer yöntem ise inley ve onlay uygulamalarıdır. Bunlar doğrudan ya da dişin ölçüsü alınarak üretilir. Bu uygulama sayesinde, estetik ve uzun ömürlü dişlere sahip olmak mümkündür. 

Fiyat olarak diğer diş dolgularından daha yüksek ücretler ile uygulanmak zorunda oldukları için çok fazla tercih edilmezler. Son yıllarda gelişen bilgisayar teknolojileri sayesinde üretilen ile ve one diş dolguları yaklaşık bir diş kaplama fiyatı ile uygulanabilmektedir.

Diş Dolgusu Ömrü Ne Kadar?

Diş dolguları her ne kadar ömür boyu kullanılmak üzere yapılsa da ağız içerisinde bakteri plakları, sıcak soğuk etkisi ve çiğneme kuvvetleri nedeniyle önemli ölçüde yıpranma bilirler. Özellikle dişle dolgunun birleştiği alanlarda açılmalar meydana gelebilir. Kaliteli diş dolgusu ile yapılan özenli dolgular on yıl kullanıla bilmektedir. Diş dolgusu için bütün dünyada diş hekimlerinin tavsiye ettiği her yıl kontrol sürecini aksatmadan gerçekleştirmek gerekir. Dolguda ortaya çıkan problem zamanında müdahale edildiğinde kolaylıkla giderilir ve ömür boyu diş dolgusu olan dışı ağızda sağlıklı bir şekilde kullanmak mümkün olur.

5/5 - (1 vote)

5/5 - (1 vote)
Önceki YazıDiş Çürüğü Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Sonraki YazıDişleri Sıkmak, Diş Gıcırdatma ve Botox
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap