Diş Çürüğü için en iyi tedavi yöntemi diş dolgusudur dedik. Çürüyen dişler üzerinde madde kaybı oluşur. Geriye kalan Çürük diş dokusu da temizlendikten sonra önemli miktarda boşluk oluşmaktadır. Bu boşluk içerisine koyulan malzemeye diş dolgusu diyoruz. Diş dolguları oluşan bu boşlukları doldurmak, dişte yeni çürüklerin oluşmasını engellemek, dişin Soğuk sıcak hassasiyetine azaltmak gibi görevler gerçekleştirir.

Bu yazıda diş dolgusu için kullanılan Amalgam kompozit ve cam iyonomer malzemeler ile ilgili bilgiler vereceğim.

Önceleri diş dolgusunda amalgam malzemesi kullanılıyordu. Bugün ise daha estetik görünen ve dişin rengini taklit eden kompozit malzemeler tercih ediliyor. Çiğneme basıncına dayanıklı olan kompozit dolgu malzemesi, aynı zamanda oldukça da uzun ömürlüdür. Arka azı dişleri nde daha dayanıklı olan kompozitler tercih edilir. Ön diş dolguları için ise daha ince partiküller içeren estetik ön diş kompozit dolgular kullanılır. Bunların cilalanma ve ışık yansıtma özellikleri daha üstündür.

İnley Onley Diş Dolgusu

Çürük dişleri tedavi etmek için kullanılan bir diğer yöntem ise inley ve onlay uygulamalarıdır. Bunlar doğrudan ya da dişin ölçüsü alınarak üretilir. Bu uygulama sayesinde, estetik ve uzun ömürlü dişlere sahip olmak mümkündür. 

Fiyat olarak diğer diş dolgularından daha yüksek ücretler ile uygulanmak zorunda oldukları için çok fazla tercih edilmezler. Son yıllarda gelişen bilgisayar teknolojileri sayesinde üretilen ile ve one diş dolguları yaklaşık bir diş kaplama fiyatı ile uygulanabilmektedir.

Diş Dolgusu Ömrü Ne Kadar?

Diş dolguları her ne kadar ömür boyu kullanılmak üzere yapılsa da ağız içerisinde bakteri plakları, sıcak soğuk etkisi ve çiğneme kuvvetleri nedeniyle önemli ölçüde yıpranma bilirler. Özellikle dişle dolgunun birleştiği alanlarda açılmalar meydana gelebilir. Kaliteli diş dolgusu ile yapılan özenli dolgular on yıl kullanıla bilmektedir. Diş dolgusu için bütün dünyada diş hekimlerinin tavsiye ettiği her yıl kontrol sürecini aksatmadan gerçekleştirmek gerekir. Dolguda ortaya çıkan problem zamanında müdahale edildiğinde kolaylıkla giderilir ve ömür boyu diş dolgusu olan dışı ağızda sağlıklı bir şekilde kullanmak mümkün olur.

Önceki YazıDiş Çürüğü Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Sonraki YazıDişleri Sıkmak, Diş Gıcırdatma ve Botox
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap