Diş Dolgu Fiyatı

Dişler için yapılan tedavilerden bir tanesi de diş dolgusu dur. Diş kayıplarının en büyük nedenlerinden bir tanesi olan diş çürüğü erken tespit edildiğinde diş dolgusu ile tedavi edilebilir. Bu yazıda 2024 diş dolgu fiyatlarını bulabilirsiniz.

Diş dolgu fiyatı bilgisi öncesinde bazı önemli bilgileri vermek gerekiyor. Çünkü hangi tür diş dolgusu yapılacak, kanal tedavisi gerekecek mi? Kaliteli diş dolgusu nasıl yapılır gibi bilinmesi gerekenler var. Sonra diş dolgu ücretinin nelere göre belirlendiğini bileceksiniz ve neye para ödediğinizi anlayacaksınız.

Estetik Diş Dolgusu Fiyatı

Diş dolgusu ne zaman yapılır?
Dolgu çeşitleri nelerdir?
Kompozit diş dolgusu nedir?
Amalgam diş dolgusu nedir?
Amalgam dolgu zararlı mı?
Diş dolgusu ömrü ne kadar?
Dolgu yapıldıktan sonra diş neden ağrır?
Kanal Tedavisi ve fiyatı ne kadar?
sorularına yanıt bulacaksınız. Sonra da tabi kaliteli bir diş dolgusu için ücreti öğreneceksiniz.

Youtube kanalıma abone olduğunuzda diş sağlığı ile ilgili doğru bilgilere hızlı bir şekilde ulaşma imkanınız olacak. Yeni videolardan haberdar olmak için bildirimleri açmayı unutmayın. Youtube kanalımın linki abone olduğunuzda güncel bilgilendirme videolarıma ulaşabilirsiniz. 

Diş Dolgusu Ne Zaman Yapılır?

Diş üzerindeki bakteri plakları diş çürüğüne neden olur. Diş çürüğünün başlaması ile beraber mine tabakasında çözülmeler başlar. Yumuşayan mine tabakası bakteri plağının etkisi ile giderek aşınır. Mine tabakasındaki çürük ilerlediğinde dentin tabakasına gelir. Dentin tabakasının hemen altındaki diş pulpası soğuk sıcak ekşi gibi uyaranlara karşı hassastır. İlerleyen diş çürüklerinde soğuk sıcak ekşi gibi uyaranlar ile başlayan ağrı görülür.

Diş ağrımadan çürük temizlenir ve dolgu yapılır ise daha iyi sonuç alınır. Ağrı oluşmadan diş çürüğünü tespit etmek ancak düzenli diş hekimi kontrolleri ile mümkün olabilir. Ağrı ile sinyal veren dişin dolgu yapılması mümkündür. Ancak uzun bir süre soğuk ve sıcak hassasiyeti devam edebilir. Bazen dolgu sonrasında artan ağrılar ile dişe kanal tedavisi yapmak bile gerekebilir.

Çürük bazen siyah kahverengi renkte bazen de beyaz renkli olabilir. Beyaz renkli diş çürükleri kolay fark edilemedikleri için daha tehlikelidir. Beyaz çürükler siyah çürükleri oranla daha hızlı ilerlerler. Çürük başladığı andan itibaren mümkün olan en kısa süre içerisinde temizlenmesi gerekir.

Diş Dolgusu Çeşitleri

Diş dolgusunun oluşumunu ve ilerlemesi ile ilgili bilgileri verdik. Çürük tespit edildikten sonra mümkün olan en kısa süre içerisinde dolgu yapılması gerektiğini de biliyoruz artık. Peki bu dolgu nasıl olacak? Diş dolgusu çeşitleri diş dolgusu fiyatları ve diş dolgusu ömrü ile ilgili bilgiler verelim.

Estetik diş dolgu fiyatı
Üstte Amalgam Diş Dolgularının Kompozit diş dolgusu ile değiştirilmesi.

Günümüzde artık geleneksel Amalgam diş dolguları neredeyse hiç kullanılmamaktadır. Gerek içerisindeki civa gerek renginin metalik olması dolgu maddesinin terk edilmesine neden olmuştur. Amalgam diş dolgusunun zararlı olup olmadığı ile ilgili tartışmalar süre dursun biz size estetik diş dolgusu hakkında bilgi verelim. Amalgam dolgu zararlımı yazısı sizi az önce bahsettiğim konu ile ilgili aydınlatacaktır.

Diş Dolgu Fiyatları 2024 için ne Kadar?

Diş dolgusu uygulaması, diş temizletme gibi diş hekiminde yaptırabileceğiniz en uygun fiyatlı diş tedavileridir. Yani diş dolgu fiyatları diğer diş tedavilerinden daha ucuzdur. Çok sayıda diş çürüğü olan hastalar için zirkonyum diş kaplama sayfamı mutlaka okumaları gerektiğini söylemek isterim. Eksik dişleriniz için ise implant sayfamdan işinize yarayacak önemli bilgileri bulabilirsiniz.

Dolgu altında çürük oluşması gibi istenmeyen durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız diş dolgunuz için ucuz fiyat arayışında olmamanızı tavsiye ederim.

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Diş dolgu fiyatı amalgam dolgu fiyatı, kompozit dolgu fiyatı ve estetik ön diş dolgusu fiyatı farklıdır. En ucuz diş dolgusu 900 tl den başlamaktadır. Ortalama diş dolgu fiyatı 1200-1500TL gibi olmakla beraber ön diş için estetik diş dolgularında fiyat 1600-2500 TL gibidir..

Ucuz yapılan diş dolgularında zaman içerisinde renklenme, aşınma, kırılma gibi problemler sıklıkla görülür. Dolgu altında çürük oluşması gibi istenmeyen durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız diş dolgunuz için ucuz fiyat arayışında olmamanızı tavsiye ederim.

Diş Dolgusunun Ömrü

Yapılan işlemin uzun ömürlü olması ödenen ücretin karşılığı ve sağlığınız demektir. Diş dolgu malzemesi olarak farklı kalitede ürünler bulunmaktadır. bu dolgu malzemelerinin türleri ayı olsa bile kaliteleri arasında büyük farklar bulunuyor. Nedir peki diş için kullanılan dolgu malzemeleri arasındaki kalite farkı

  • Diş ile tutunma kuvvetleri
  • Kıvamları (Yerleştirildikleri boşluk ile tam temas etmeleri bakımından önemlidir)
  • Zaman içerisinde aşınma
  • Renk değiştirme
  • Sekonder çürük oluşumu (dolgu altında çürük oluşması)
  • Isı iletkenlikleri (soğuk sıcak hassasiyeti)
  • Renk tonları (Diş rengine uyumları)
  • Esneme katsayıları
  • Yapışma özellikleri
  • Diş ile dolgu arasındaki sınır çizgisinin oluşması

gibi malzeme kalitesinden doğrudan etkilenen faktörler vardır. İyi malzemeler daha uzun ömürlü ve estetik diş dolgularının yapılmasına olanak sağlarlar. Ancak hastalar ucuz diş dolgusu istediklerinde bazı hekimler bu talebe yanıt verebilmek için fiziksel ve kimyasal özellikleri yetersiz olan diş dolgularını alır ve kullanır. Devlet kurumlarında ihale ile alınan diş dolgu malzemeleri de fiyat olarak ucuz olan bu tip dolgulardandır.

Ön diş kırığı olan 13 yaşında erkek hasta. Diş canlı. Tek seansta kompozit restorasyon ile tedavisi tamamlandı.

2024 Diş Dolgu Fiyatı

Ön dişi için yaptırdığı dolgu sarardığı için kliniğimize birçok hasta müracaat etmektedir. Kaliteli diş dolgusu kullandığımızda diş dolgu renginde seneler boyu bozulma olmamaktadır. En ucuz diş dolgusu 900 tl den başlamaktadır. Ortalama diş dolgu fiyatı 1200-1500TL gibi olmakla beraber ön diş için estetik diş dolgularında fiyat 1600-2500 TL gibidir..

Diş dolgu fiyatları yazının başında da belirttiğim gibi en uygun fiyat ile yaptırabileceğiniz diş tedavisidir. Diş çürüğünün ilerlemeden dolgu yapılması ödenen ücretin tam karşılığını almanızı sağlar. Derinleşmemiş bir diş çürüğü için diş dolusu yapıldığında uzun seneler problemsiz kullanabilirsiniz. İlerlemiş çürük için yapılan diş dolguları her an ağrıyabilir, kanal tedavisi gerektirebilir.

Diş Dolgusu Yapımı

Çürüyen Diş İçin Dolgu yazımızı okumanızı öneririz.
Zirkonyum Diş Nedir
Zirkonyum Porselen Diş Fiyatları

Dolgu dişin ömrünü uzatır. Zamanında yapılan diş dolgusu kanal tedavisine hatta çekime gerek kalmaksızın dişinizin ağızda canlı bir şekilde senelerce kalmasına yardımcı olacaktır. Dolgu malzemeleri kaliteli olduğunda 20 sene kullanabileceğiniz diş dolguları yaptırabilirsiniz. Derin çürüklerde soğuk sıcak hassasiyeti olabileceği unutulmamalıdır. Bu hassasiyet bazen 6 aya kadar sürebilir. Ancak aşırı hassasiyet yapan dolguların kanal tedavisi ile hassasiyetini geçirmek mümkündür. Bu işlem mecbur kalındığında yapılır ve kanal tedavisi ücreti ödenir.

Diş Dolgusu sonrası

4.9/5 - (38 votes)