diş çürüğü dolgu öncesi

Dişin üzerinde bulunan en sert tabaka mine tabakasıdır. Mine tabakası, dişi âdeta bir kalkan gibi korur. Yiyecek artıklarının diş üzerinde birikmesi sonucu oluşan bakteri plağı, bu tabakayı çürüğe elverişli duruma getirir.

Diş yüzeyindeki bakteri plağı, kısa bir sürede asit üretimine başlar. Bu yüzden ilk 30 dakikada mutlaka temizlenmelidir. Aksi hâlde diş minesinin yüzeyinde diş çürüğüne rastlanabilir. Bu bakteri asitleri, yavaş yavaş dişin canlı pulpa dokusuna doğru ilerler ve pulpa odasına ulaştıklarında ise şiddetli ağrıya neden olurlar.

Diş Dolgu Fiyatları sayfamıza da bakabilirsiniz

Çürük Diş

Diş çürüklerinin oluşumu şeker tüketimi ile tamamen doğru orantılıdır. Bakteri plağı ile birleşen şeker dişi zayıflatır. Şeker tüketiminin ardından yarım saat içinde asit oluşumu başlar. Asit yüzünden dişin mine tabakasında yıkım oluşur. Yıkım diş minesinden dentin tabakasına geçmeden dişlerin tedavi edilmesi gerekir. Dişi kaybetmemek için çürük ilerlemeden tedavi edilmelidir. Çürük diş tedavisinde temel ilke bozulmuş diş dokusunun uzaklaştırmak ve onun yerini alacak dolgu maddeleri koymaktır. Yazının sonunda diş dolgu maddeleri ile ilgili bilgileri ve  hakkında da bilgileri bulacaksınız.

Diş Çürüğünden Korunma

Çürükten korunmak için florlu jel, diş macunu ve diş ipi gibi çeşitli uygulamalar yapılabilir. Diş üzerinde oyuk açılınca dolgu yapılmalıdır. Çürük derin tabakalara ilerlemeden dolgu yapılırsa işlem daha dayanıklı olur. Çürük pulpa odasına yaklaştıkça hem dolgudan sonra hassasiyet meydana gelir hem de dişte ve dolguda direnç azalır.

Diş Çürüğü ilerlemeden dolguyla tedavi edilmelidir. Ağzınızda mevcut bir çürük varsa bana WhatsApp ile fotoğrafını Gönderdiğiniz de size yapılabilecek tedavi ile ilgili bilgi vermekten memnuniyet duyarız.

Çürük Diş Tedavisi Nasıldır?

Günümüzde diş çürükleri, kanal tedavisi ya da dolgu yöntemleriyle tedavi edilmektedir. Modern diş hekimliğinin amacı ise çürük oluşumunu engellemektir. Çocuk yaşta dişler üzerine flor uygulanabilir. Diş Çürüğü tedavi fiyatları çürüğün sınıflandırılmasına göre olur.

Aşağıda bulacağınız diş çürük sınıflandırmasında birinci seviyeden son seviyeye kadar fiyatlar artmaktadır. Kullanılan malzeme ve tedavi için harcanan zaman arttığı için fiyat artışı

Diş Çürüklerinin Sınıflandırılması?

Çürükler sınıflandırılırken derinlikleri baz alınır. 

  • E1 Yeni başlayan diş çürüğü.
  • E2 Mine seviyesinden dentin seviyesine yaklaşan çürük.
  • D1 Dentin seviyesinde diş çürüğü.
  • D2 Dentin alt tabakalarına ulaşan ama pulpasına kavuşmamış diş çürüğüdür.
  • D3 ise diş sert dokularına geçerek pulpa odasına ilerleyen çürüklere denir.

Çürük dişin alt tabakalarında ilerlediği takdirde diş dolgusunun ömrü kısalır. Dolgu sonrası dişteki sıcak-soğuk hassasiyetinde de artış meydana gelir. D3 çürükler kanal tedavisini gerektirebilir. Derin çürüklerin tedavisi her zaman risklidir.

Derin diş çürüğü dolgusu sonrası beklemek ve dişi takip etmek gerekir. Gece uyandıran ağrı, kendiliğinden başlayan ve ağrı kesici içirecek kadar şiddetlenen diş ağrıları kanal tedavisi veya diş çekimi ile bitebilir. 

Çürük dişiniz var ise İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş kliniğimizden randevu alabilirsiniz. WhatsAPP hattı için simgeye dokunmanız yeterlidir.

Diş dolgu fiyatı

Diş Dolgu Fiyatı çürük miktarı ve çürüğün büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Erken tedavi edilen diş çürüğü tedavi fiyatı daha ucuz olmaktadır.

5/5 - (3 votes)

5/5 - (3 votes)
Önceki YazıDiş Rengi Seçimi
Sonraki YazıDiş Dolgusu Malzemeleri Hangileridir?
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap