Dijital Gülüş Tasarımı

Diş hekimliği gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde daha güzel görünen estetik açıdan kusursuz diş tedavileri yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. Bilgisayarlı sistemler yardımı ile protez, diş kaplaması ve implantların tasarımlar kolayca yapılabilmektedir. Çok küçük değerlerdeki hassas üç boyutlu yazıcılar, el değmeden kaplama protez üretilmesine imkan tanımaktadır. Bilgisayarlı tasarım ve üretim sayesinde her türlü dişe; dolgu, kaplama ve protez tedavisi uygulanabilmektedir. Dijital gülüş tasarımı, estetik alanında birçok kişi tarafından asrımızın en önemli buluşlarından biri sayılmaktadır.

CEREC

Estetik amaçlı ortodonti tedavilerinde de bilgisayar desteği kullanılmaktadır. Dişlerin düzeltilmiş hali ile ilk hali arasındaki durumlarının üç boyutlu maketleri oluşturulmakta, her aşama için bir plak basılmaktadır. Basılan plaklar, düzenli olarak tedavi gören tarafından takılır. Bu sayede eğri dişler, telsiz ortodonti yöntemi ile tedavi edilebilmektedir. Estetik amaçlar için uygulanan; lamina venneer, zirkonyum diş, empres diş, inley, onley çalışmaları günümüzde kısa sürede yüksek başarı ile uygulanan estetik diş tedavileri olarak kayıtlara geçmişlerdir.

Cerec Sistemi ile Diş Yapımı

Dişlerinizin birinde veya bir kısmında çürük, kırık, geniş bir dolgu veya büyük bir maddi kayıp mevcut ise uygulanan bilgisayarlı dolgu yöntemleri sayesinde dişinizi daha uzun yıllar boyunca kullanmanız günümüzde mümkündür. Diş tedavisi için uzun zaman ayıramayacak hastalar bu sistemden(Cerec) faydalanarak iki gün gibi kısa bir süre içerisinde diş tedavilerini tamamlama imkanı kazanmışlardır.

Dijital Gülüş Tasarımı

CEREC sistemi ile tek bir randevuda hastayı -bilgisayar destekli tasarım üretim sistemi kullanılarak bir- tedavi etmenin mümkün olduğu birçok durum mevcuttur. Bu sayede hem diş hekimi hem de hasta, hızlı ve hatasız bir estetik tedavi süreci yaşarlar. İleri teknoloji ürünü olan bilgisayar destekli tasarım ve üretim sistemi(Cerec), diş hekimlerinin kliniğinde kamera ve sıra izleme ünitesi bulunmasını gerektirir. Yüksek yatırım maliyeti olan bu sistem henüz yaygınlaşmamış olup klinik olarak deneme aşamasındadır.

Yaygın olarak kullanılan sistem, hekimin klinikte ölçüyü alıp laboratuvarda tarama ve kazıma işlemlerinin gerçekleştirilmesidir. Çünkü hekim, kliniğinde sınırlı sayıda hasta için bu sistemi kullanabilmektedir. Ancak diş teknisyenleri de birden fazla doktordan gelen işleri ve ölçüleri için bu sistemi kullandığında yatırım maliyeti daha kolay karşılanabilmekte ve sistem kullanılabilir olmaktadır. Cerec dünyada 20 yıldır kullanım alanı olan bir sistemdir. 30 milyona yakın restorasyon, bu sistem ile başarılı bir şekilde yapılmıştır. Hakkında klinik olarak yüzlerce bilimsel araştırma yapılmıştır. Uzun ömürlü kullanım oranı %95 oranında açıklanmıştır.

Dijital Gülüş Tasarımı

Kişiye özel olan en iyi gülümsemenin sağlanması işlemine gülüş tasarımı denir. Bireylerin yüz şekli, dudak kaslarının yapısı, diş etleri, ten rengi, saç rengi ve çevre dokularının durumu göz önüne alınarak, bilgisayar destekli tasarım gerçekleştirilir. Üç boyutlu bir çalışma olan dijital gülüş tasarımı, hastalara bilgisayar ortamında planlanan ayrıntılarla uygulanır.

Önceki Yazıİmplant Yapımı Nasıl Oluyor?
Sonraki YazıDental Implant Prices
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap