Estetik zirkonyum diş

Türkiye genelinde yaygınlaştıran Sağlık Bakanlığı, şimdi de Aile Diş Hekimi sistemini başlatma hazırlığında. Dünyada sadece gelişmiş bazı ülkelerinde uygulanan aile diş hekimleri sayesinde herkesin ağız ve diş sağlığı periyodik olarak kontrol edilecek, çocukların diş bozuklukları önlenecek, yatalak hastalar evde diş tedavisi hizmeti alacak.
Kişisel değil toplumsal bir diş hekimi fobisi yaşandığına dikkat çeken bakanlık, önümüzdeki 4 yıl boyunca koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerini stratejik eylem planı çerçevesine aldı. En geç 2016’ya kadar aile diş hekimliği sisteminin ülke geneline yaygınlaştırılması hedefleniyor.
Sistemin devreye girmesiyle birlikte tıpkı aile hekimliğinde olduğu gibi ailelerin kendilerine ait diş hekimleri olacak ve ailenin tamamının ağız-diş sağlıkları kontrol altına alınacak. Bilgi için başvurduğumuz mercilerden durum ile ilgili son bilgileri almak istedik.
Maalesef bu proje de seçim vaatlerinden öteye gidemedi. Seçim dönemlerinde her iktidardan ve partiden kulağa hoş gelen bir şeyler duyuyoruz. Moralimiz bir nebze de olsa düzeliyor. Ancak zaman içerisinde değişen bir şey olmadığını gördüğümüzde tekrar bozulan moraller ile bir karamsarlık. Derken yine bir seçim zamanı ve yeni vaatler. Bu defa olur mu derken yine bir gelişme yok ve seneler bu şekilde akıp gidiyor.
Sağlık bakanlığı yetkilileri ödenek olmadığı için sistemin hayata geçirilemediğini duyurdu. Bu açıklamayı demek ki bütçe araştırması yapmadan gerçekleştirdiler. Buda ayrı bir sorun tabi. Umarım her şey iyi olacak!

DİŞ FİYATLARI

Aile diş hekimliği için bütçenin yeterli olmadığından bahsediliyor. Diş tedavi fiyatları 2018 yılında ne olacak? Diş hekimleri ile sağlık bakanlığı arasında diş tedavi ücretleri ile ilgili pazarlık devam ediyor. Maliyetlerin yüksek olması diş hekimlerini ucuz fiyat ile çalışmaktan alıkoyuyor. Döviz ile alınan malzemeler doktorlar için önemli bir gider kalemi. Devlet ucuz fiyat ile tedavi istediği doktorlardan vergi isteyecek mi? Kira giderlerinden stopaj kesintisi ve KDV gibi giderleri nasıl tahsil edecek?

Devletin muayenehanelerden almak istediği ucuz sağlık hizmeti diş muayenehanelerinin maliyetleri nedeni ile mümkün olmamaktadır.   Diş dolgu fiyatı ile diş temizleme fiyatı konularında bile mutabakat sağlanamamış iken implant fiyatı gibi döviz bazlı giderler konusunda anlaşmaya varılması pek mümkün görülmemektedir. Aynı şekilde zirkonyum diş kaplama ve diğer estetik diş tedavileri için de devletin diş tedavi fiyatlarını karşılaması pek de mümkün görülmüyor.

Rate post

Rate post
Önceki YazıHamilelik ve diş dişeti.
Sonraki YazıZirkonyum Kaplama Diş Fiyatları
Bego implant fiyatı
08/03/2022

Hangi İmplant?

İmplant Markası Önemli mi? Evet önemli. Bineceğiniz bir arabanın markası veya kullandığınız bir telefonun markası nasıl önemli ise implant markası da önemli. Araba mı araba. Aynı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
15/01/2022

ITI İmplant Hangi Ülkenin?

Strauman bünyesinde üretilen implant markalarından bir tanesi olan ITI implant ile ilgili bir hayli fazla soru alıyorum. Eski implant firmalarından birisi olan Strauman Group bünyesinde...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap