ZİRKONYUM EMPRESS VE PORSELEN DİŞ

Doğal ve estetik bir görüntü istendiğinde diş kaplamalarının içerisine metal yerine beyaz renkli zirkonyum altyapı kullanılır. Ancak zirkonyum ne kadar iyi olursa olsun ışık yansıtma özelliği tam olarak diş ile aynı olamaz.
Zirkonyum diş kaplamalar için iyi bir alternatif olan empress diş kaplamalar estetik beklentilerin yüksek olduğu vakalarda uygulanır. Empress diş kaplamalarında dayanıklılığı arttıran metal veya zirkonyum gibi bir alt yapı malzemesi bulunmaktadır. Bu nedenle köprü ihtiyacı olan bölgelerde empress tekniği kullanılması mümkün değildir.
Özellikle ön bölgede estetiğin önem kazandığı durumlarda doğal diş görüntüsü elde etmek için empress diş uygulaması yapılır. Çiğneme kuvvetlerinin arttığı ve eksik dişlerin bulunduğu bölgede empress uygulaması mümkün olmasına rağmen kırılma riskine karşı zirkonyum kaplamalar tercih edilir köprü haricinde kullanıldığında empress diş kaplamalarının kırılma riski yoktur.
Özellikle ön bölgede bir veya iki diş üzerine kaplama yapılması gerektiğinde ağızdaki doğal dişlerle iyi bir uyum sağlaması için empress diş kaplamalar tercih edilir.

Empress kaplamanın tercih edildiği durumlar:

  • Kalıtsal olan şekil ve renk bozukluklarında.
  • Dişlerin sıralanışı da ortaya çıkmış bozukluklarının giderilmesinde.
  • Dişlerin aralıklı olmasında.
  • Zaman içerisinde yüzey özellikleri bozulmuş dişlerde.
  • Gülüş tasarımı ihtiyacı olan kişilerde.
  • Diş beyazlatma ile istenilen sonucun elde edilemediği durumlarda.
  • Antibiyotik ve ilaç kullanımı sonrası oluşmuş diş renklenmelerinde.

Doğal dişler ışığı geçirir.  Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Metal desteksiz porselen kuronların ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır böylece doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.Güçlendirilmiş porselenin özel makinalarda sıkıştırılması ile elde edilir. Özellikle ön dişlerde, ışık geçirgenliğinin çok iyi olmasından dolayı tercih edilir. Arka bölge için özellikle çiğneme kuvvetlerine karşı yeterince dayanıklı değildir.

Metal Desteksiz Porselen Kuronların Avantajları

Metal desteksiz porselen kuronlar ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer bir estetik oluştururken, çok iyi yapılmış bile olsa metal-porselenlerde bir donukluk ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde metal desteksiz porselenler tercih edilir.
 Metal desteksiz porselenler doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler.
Metal desteksiz porselenler mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. Bu yüzden tutuculukları çok yüksektir.
Metal desteksizlerde alt yapıda metal olmadığı için kuron diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır.
Diş eti çekildiğinde, metal desteksiz porselenler estetik görünümlerini korurlar.
Rate post

Rate post
Önceki YazıESTETİK VE FONKSİYONEL SORUNLAR
Sonraki YazıDiş eti çekilmesi (Atrofisi)
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap