ZİRKONYUM EMPRESS VE PORSELEN DİŞ

Doğal ve estetik bir görüntü istendiğinde diş kaplamalarının içerisine metal yerine beyaz renkli zirkonyum altyapı kullanılır. Ancak zirkonyum ne kadar iyi olursa olsun ışık yansıtma özelliği tam olarak diş ile aynı olamaz.
Zirkonyum diş kaplamalar için iyi bir alternatif olan empress diş kaplamalar estetik beklentilerin yüksek olduğu vakalarda uygulanır. Empress diş kaplamalarında dayanıklılığı arttıran metal veya zirkonyum gibi bir alt yapı malzemesi bulunmaktadır. Bu nedenle köprü ihtiyacı olan bölgelerde empress tekniği kullanılması mümkün değildir.
Özellikle ön bölgede estetiğin önem kazandığı durumlarda doğal diş görüntüsü elde etmek için empress diş uygulaması yapılır. Çiğneme kuvvetlerinin arttığı ve eksik dişlerin bulunduğu bölgede empress uygulaması mümkün olmasına rağmen kırılma riskine karşı zirkonyum kaplamalar tercih edilir köprü haricinde kullanıldığında empress diş kaplamalarının kırılma riski yoktur.
Özellikle ön bölgede bir veya iki diş üzerine kaplama yapılması gerektiğinde ağızdaki doğal dişlerle iyi bir uyum sağlaması için empress diş kaplamalar tercih edilir.

Empress kaplamanın tercih edildiği durumlar:

  • Kalıtsal olan şekil ve renk bozukluklarında.
  • Dişlerin sıralanışı da ortaya çıkmış bozukluklarının giderilmesinde.
  • Dişlerin aralıklı olmasında.
  • Zaman içerisinde yüzey özellikleri bozulmuş dişlerde.
  • Gülüş tasarımı ihtiyacı olan kişilerde.
  • Diş beyazlatma ile istenilen sonucun elde edilemediği durumlarda.
  • Antibiyotik ve ilaç kullanımı sonrası oluşmuş diş renklenmelerinde.

Doğal dişler ışığı geçirir.  Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Metal desteksiz porselen kuronların ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır böylece doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.Güçlendirilmiş porselenin özel makinalarda sıkıştırılması ile elde edilir. Özellikle ön dişlerde, ışık geçirgenliğinin çok iyi olmasından dolayı tercih edilir. Arka bölge için özellikle çiğneme kuvvetlerine karşı yeterince dayanıklı değildir.

Metal Desteksiz Porselen Kuronların Avantajları

Metal desteksiz porselen kuronlar ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer bir estetik oluştururken, çok iyi yapılmış bile olsa metal-porselenlerde bir donukluk ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde metal desteksiz porselenler tercih edilir.
 Metal desteksiz porselenler doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler.
Metal desteksiz porselenler mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. Bu yüzden tutuculukları çok yüksektir.
Metal desteksizlerde alt yapıda metal olmadığı için kuron diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır.
Diş eti çekildiğinde, metal desteksiz porselenler estetik görünümlerini korurlar.

Önceki YazıESTETİK VE FONKSİYONEL SORUNLAR
Sonraki YazıDiş eti çekilmesi (Atrofisi)
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap