Zirkonyum Porselen ile Estetik Diş Tedavileri


            Diş hekimliğindeki gelişmeler 2012 yılında artık diş tedavisi yaptırmak isteyenlerin işini kolaylaştırıyor. Daha estetik bir gülüşe sahip olmak için eğri dişlerinizi ortodonti (tel tedavisi) ile düzeltirebilirsiniz.

             İsterseniz diş eti renginizi açtırabilir,veya diş etinizde morarma yapan eski diş kaplamalarınızı estetik zirkonyum diş kaplamaları ile değiştirerek daha güzel bir gülüşe kavuşabilirsiniz.

Hemde bu işlemler sırasında eskiden olduğu gibi aylarca zaman harcamak ve diş hekimi randevularına defalarca gitmek zorunda kalmadan.

             Son yıllarda diş hekimleriniz sıklıkla uyguladığı ve başarılı sonuçlar aldığı birkaç diş yapım şeklinden bahsedelim.

Zirkonyum porselen diş kaplaması:


                         İçerisinde metal olmadığı için esteti olarak başarılı sonuçlar veren zirkonyum porselen diş kaplaması birçok avantajı beraberinde getirdi.Metal allerjisi olanlar için kıymetli metallere göre ekonomik olarak daha ucuz bir alternatif olarak başarı ile uygulanmaya başlandı.

                        Metal altyapılı porselen diş kaplamalarını içerdiği krom kobalt nikel gibi birçok element allerjik reaksiyona yol açabiliryordu.Tıpkı Amalgam dolgularda olduğu gibi eski metal içeren diş kaplamalarını çıkarttırarak zirkonyum diş kaplamasına geçmek isteyen birçok insan mevcut. Bilimsel olarak allerjisi olmayanlara herhangi bir kötü etkisi ispatlanmamış olsada metal taşımak istemeyen insan sayısı az değil günümüzde.

                        Zirkonyumun diş etinde koy renklenme-morarma yapmaması da estetik oarak bizlere sunduğu avantajlardan bir tanesi. Zirkonyum diş kaplaması yapılacak diş metal porselen diş kaplama yapılacak dişe göre daha az kesilmesi mümkün. Çünkü metalin koyu rengini ve gölgesini kapatmak için opak malzeme sürmeye gerek kalmamakta ve daha ince diş kaplamaları yapmak mümkün olmaktadır.

                  Zirkonyum diş kaplama ölçüsü alındıktan sonra diş modelleri scanner denilen optik okuyucuda taranır ve görüntü dijital ortama aktarılır.Bu görüntü üzerinde dijital tasarım yapılır.Yapılan tasarım Blok zirkonyum silindirlerden kazıma yapması için kazıyıcı makinaya gönderilir.El değmeden ve dolayısı ile hata olmadan kazıma işlemi çok eksenli hassas makinada tamamlanır.Bu hassas çalışma ile yapılan zirkonyum porselen diş kaplama nın alt yapısı  hazırlanmaya başlanmıştır.

Sinterleme fırınına  işlem görmek üzere sokulur ve zirkonyum alt yapı sinterlenir.Dayanıklılığın sağlandığı bu şlem sonrası zirkonyum altyapı ağızda prova için hazırdır.

 

Rate post

Rate post
Önceki Yazıİmplant Destekli Tam Protez
Sonraki YazıİMPLANT VE ESTETİK
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap