Porselen Kaplama

Diş Kaplama

Dişlerdeki yıkım fazla olduğunda dişin tamamının kaplanmasıdır. Diş kaplamalar, yani kronlar zirkonyum destekli porselen veya metal destekli porselen olabilir. Ayrıca tamamı metal veya tamamı zirkonyum malzemesinden yapılan diş kaplamalar da mevcuttur.

Full porselen kronlar metal destekli porselenlere göre daha estetik diş görünümünde ve doğal olur. Dişlerin ve çevre dokuların çeşitli nedenlerle madde kaybına uğradığı ya da tamamen yok olduğu, yani kaybedildiği durumlarda, onları onarmak ya da yerine konması için kullanılan, hazırlanmış materyallere protez adı verilir.

Altyapı Malzemesine Göre Diş Kaplamalar

  1. Metal altyapılı porselenler
  2. Zirkonyum altyapılı porselenler
  3. Monolitik zirkonyum diş kaplamalar
  4. ZirkonyumCam seramik porselenler

olarak sınıflandırılabilirler. Metal malzeme estetik diş uygulaması gereken ön bölgelerde tercih edilmez. En çok kullanılan estetik diş kaplama türü zirkonyum diş kaplama dır.

Yapılan diş kaplamasının estetik ve uzun Ömürlü olması istenir. Bu özellikleri elde etmek için hem iyi bir malzeme hem de gerçekten çok iyi bir işçilik gerekir. Gerek diş doktorunun klinikte dişleri hazırlarken yapacağı işlemler gerek laboratuvarın dişleri hazırladığı Aşamalar uzun Ömürlü ve sağlıklı bir dış kaplaması için son derece önemlidir. Kaliteli malzeme ve kaliteli işçiliği nde para demek olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Uzun ömürlü diş kaplamalar ucuz fiyatlarla yapılamamaktadır. Ucuz fiyatla yapılan diş kaplamalar da uzun ömürlü olamazlar. Ağzımızdaki dişleri ömür boyu kullanmak istiyorsak yapılacak diş kaplamalarının hem malzemesi hem de işçiliğinin iyi olmasına dikkat etmemiz gerekir.

İnsanları bir kabus gibi korkutan diş protezleri genellikle kötü yapılmış diş kaplamalarının altındaki dişlerde problem çıktığında gündeme gelir. Yapılan dış kaplaması kurallara uygun değilse veya hasta ağız bakımına doğru bir şekilde yapmıyorsa Bir süre sonra yapılan kaplamalar da ve kaplamanın altındaki dişlerde problem görülür. Bu durumda kaplama altındaki dişlerin çekilmesi demek kişinin daha önce çektirdiği dişlerle birlikte büyük diş boşluklarına maruz kalması demektir. Buda diş protezi kullanmayı gerektirebilir. Peki diş protezi nedir ve ne zaman kullanılır? Aşağıda da bu soruların cevabını bulacaksınız.

Diş Protezi Ne Zaman Gerekir?

Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır. Protez uygulamalarıyla kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır.
Bu da fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, insanlarda kendine güven duygusunun azalmasına neden olur. Bu durumda olan hastalara yapılan çeşitli protezlerle insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.
Dış hekimliğinde son dönemdeki gelişmeler bu yapıların son derece doğal görünmesini sağlayabilmektedir. Yıllar boyunca insanların yemek yeme, çiğneme, yutkunma ve geceleri bazı nedenlerle dış gıcırdatmaları sonucunda, dişler farklı oranlarda aşınırlar. Ayrıca çürükler ve kaza sonucunda dişlerin bazı bölümlerinde kırılmalar oluşur.
Bu gibi durumlarda, kron adı verilen protezler ile dişlerin kaybolan yapıları, tekrar yerine konur. Bu kronlar porselen, akril ya da diş hekimliği için özel olarak üretilmiş olan metal alaşımları kullanılarak yapılır.

Rate post

Rate post
Önceki YazıHamilelik ve diş dişeti.
Sonraki YazıZirkonyum Kaplama Diş Fiyatları
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap