Diş estetiği, lamina veneer, zirkonyum diş kaplama ve implant tedavileri

Bu yazımızda, önce porselen diş hakkında bilgi verip sonra, hastaların sıklıkla merak ettiği sorular arasında yer alan, metal seramik porselen diş kaplamalar ile zirkonyum diş kaplama arasındaki temel farklılıklara değineceğim.

Porselen diş nedir, porselen diş yapımı, renkleri modelleri fiyatları ile ilgili bilgiler de  vereceğim. Linkleri takip ederseniz daha detay bilgilere ulaşabilirsiniz.

Porselen Diş Nedir?

Metal porselen ve doğal diş
Porselen diş kaplama ışığı geçirmez. Doğal durmaz. Yukarıda porselen altındaki metalin ışığı nasıl kestiğini görüyorsunuz.

Metal seramik kaplama günümüzde sabit protez tedavisinde kullanılan en yaygın diş kaplama türüdür. İşlevsel ve estetik görünüm olarak makuldür ve dişi korur. Ancak diş estetiği için porselenin özellikleri yetersiz kalır. Geçmişte metal seramik kronlar, ön dişler için olduğu kadar arka dişler için de iyi bir seçimdi. Ancak hastalarda alerjik reaksiyonlar yaratmaları önde gelen dezavantajlarından birisidir.

Eksik veya kırık dişleri için metal seramik diş kaplama kullanan hastalar, malzemenin estetik açıdan rahatsız edici olduğunu sıklıkla dile getirmektedir. Günümüzde uygulanan modern diş hazırlama yöntemleri ve kullanılan gelişmiş malzemelerle bu sorun olabildiğince aza indirgenmektedir.

Ancak, dişlerinizin en doğal şeffaflığa ve renge sahip olmasını istiyorsanız, beğenilen diş estetiği ile seramik zirkonyum kuronlar ön dişleriniz için en iyi seçim olacaktır. Bu işlem için metal yerine, zirkonyum kullanılır.

Laboratuvar ortamında daha çok işlem görmesi nedeniyle metal seramik diş kaplama ile fiyat karşılaştırması yapıldığında; zirkonyum diş kaplama daha yüksek bir fiyat ile uygulanmaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum diş kaplamalar bilgisayar destekli CAD CAM sistem ile üretilirler. Bu nedenle kesilmiş diş ile uyumları hatasızdır. Zaman içerisinde kaplama altındaki dişin çürümesi gibi olumsuzluklar yaşanmaz. Zirkonyum kaplama nerede ise problemsizdir. Yüksek dayanıklılığa sahip olduğu ve diş eti ile uyumu göz önüne alındığında ideal diş kaplama malzemesidir.

Metal seramik ve seramik zirkonyum diş kronları arasındaki fark nedir?

İyi yapıldıklarında metal seramik diş kaplamaların da zirkonyum kronlar gibi hem estetik hem de fonksiyonel olarak doğal dişlerle bir hayli benzerlik gösterdiğini unutmamalıyız! Fark uzun dönemde ortaya çıkmaktadır.

Kırılmış bir metal destekli porselen diş. Yerine Zirkonyum diş kaplama yaptım ve hiç sorun yaşamadı.

Metal seramik ve zirkonyum diş kronlarının sertlikleri arasındaki farka gelince, zirkonyum doğası gereği çok daha sert bir malzeme olmakla beraber, kimi zaman olumsuz yönleri de olabilir.

Uzun diş köprüleri gibi geniş aralıklar için ihtiyaç olduğunda metal seramik yapı malzemenin esnekliğinden dolayı metal olmayan zirkonya yapısından daha iyi sonuç verir.

Uzun boşluklar için zirkonyum kaplama yerine porselen kaplama tercih edilebilmektedir.

Metal kaplamalarda diş kaplaması ile diş etinin birleştiği alanda diş eti renginde görülen koyulaşma estetik olarak son derece rahatsız edicidir. Zirkonyum diş kaplamada bu durum oluşmaz.

Porselen Diş Yapımı

Porselen diş kaplama veya köprü yapımı ağızda aşındırılan dişlerden alınan ölçüye yöre hazırlanan bir metal alt yapı ve bunun üzerinde dişin estetik görüntüsünü veren porselen kısımdan oluşur. Metal alt yapı dayanıklılığı sağlaması için kullanılır. Kullanılan metale karşı alerji riski vardır. İçeriğindeki nikel, krom, kobalt en çok alerji reaksiyonu yapan malzemelerdir.

Porselen diş ile zirkonyum diş farkını görebilirsiniz.
Porselen diş ile zirkonyum diş farkını görebilirsiniz.
Rate post

Rate post
Önceki YazıLaminate Veneer ile Diş Estetiği
Sonraki YazıDİŞ İMPLANTLARI KALICI MIDIR?
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorumlar (0)

SELMA ŞENGUL

Haz 09, 2020 at 4:18 PM

PORSELEN VE ZİRKONYUM DİŞ FİYATLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İSTİYORUM. YAKLAŞIK 18 DİŞ YAPTIRACAĞIM . 18 TANE PORSELEN DİŞ VE 18 TANE ZİRKONYUM DİŞ ARASINDAKİ FİYAT FARKINI GÖRMEK İSTİYORUM. TEŞEKKÜRLER

Reply

SELMA ŞENGUL

Haz 09, 2020 at 4:19 PM

SELMA ŞENGUL
9 Haziran 2020
PORSELEN VE ZİRKONYUM DİŞ FİYATLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İSTİYORUM. YAKLAŞIK 18 DİŞ YAPTIRACAĞIM . 18 TANE PORSELEN DİŞ VE 18 TANE ZİRKONYUM DİŞ ARASINDAKİ FİYAT FARKINI GÖRMEK İSTİYORUM. TEŞEKKÜRLER

Reply

Yorum Yap