Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

İnsanlar implant tedavisi denildiğinde genellikle yanlış bilgiler ve ağrı gibi kavramları aklına getirmektedir.  Bu yazıdaki amacım implantlar üzerine yapılan diş köprüleri hakkında bilgi vermek olacak. Ağız içerisinde bir veya birkaç dişin kaybedilmesi çiğneme fonksiyonunun büyük ölçüde kaybedilmesi anlamına gelir. Tek taraflı diş eksikliklerinde bu durum yüzde asimetri, konuşma bozukluğu ve estetik problemler ortaya çıkarır. İmplant üzerine diş köprüsü hangi durumlarda yapılır? Avantajları ve zorlukları hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Eksik diş bölgesine yapılabilecek tedavilerden bir tanesi de implant uygulayıp üzerine diş köprüsü yapmaktır. Bu sayede eksik diş boşlukları doldurulur. Diş çekilen bölgede kemik içerisine uygulanan implant diş kökü vazifesi görür. Bu sayede kemiğin hacim kaybetmesi de engellenmiş olmaktadır.

İmplant Üzeri Diş Köprüsü Nedir?

Dişler çekilip yerine yenileri yapılmadığı zaman ağızda kalan diğer dişlerin çekim boşluğuna doğru hareket etme eğiliminde olduğunu biliyoruz. Boşluğun yanındaki dişler çekim boşluğuna doğru kayar. Karşı çenedeki dişler ise çekim boşluğuna doğru uzar. Bu durum daha sonra diş yapılmak istendiği zaman büyük oranda problem çıkaracaktır. Bu kaymaları düzeltmek amacı ile önce ortodonti tedavisi ile dişler olması gereken yere hareket ettirilip daha sonra diş yapımı gerçekleştirilebilir. Bu süreç yaklaşık altı ay ile bir yıl arası sürmekte ve ekonomik olarakta külfet getirmektedir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak için dişler çekildikten sonra mümkün olan en kısa süre içerisinde çekim boşluklarının doldurulması tavsiye edilir. Ağız içerisinde yan yana üç adet diş eksildiğinde Yapılabilecek işlemlerden bir tanesi iki adet implant üzerine diş köprüsü uygulaması olacaktır.

Hastalar bu kadar büyük bir diş boşluğunun sabit bir köprü ile nasıl giderilecek iyi konusunda yeterli bilgiye sahip değildir. İşlem aslında son derece basittir. Çekilen diş boşluğundaki kemik içerisine bir tane ön bölge bir tane arka bölgeye iki implant uygulamaktır. İmplant uygulaması Olarak bilinenin aksine riskli ve ağrılı bir tedavi değildir. İmplant uygulama işleminin güvenli ve çok faydalı bir tedavi oldukları konusunda sizi temin ederiz.

İmplant köprüsü normal bir köprüye benzer, ön ve Arka bölgede iki adet dayanak gerekir. Ağzınızda kendi dişleriniz olduğunda bu dişler kesilerek destek sağlanabilir. Ancak dişlere zarar vermemek için implantlar kullanılır. Yani köprü doğal dişleriniz tarafından desteklenmek yerine implantlar tarafından desteklenir. Daha önce diş köprüsü kullanmış hastalar diş üzerine yapılan köprüyü implant köprüsü ile karşılaştırdıklarında bakın nasıl bir sonuç ortaya çıkıyor. Hastalar genellikle implantların daha rahat kullanıldığını bildirmektedirler. Çünkü kesik dişlerde soğuk sıcak hassasiyeti gibi problem olmamaktadır.

Diş implantları köprüsü

İmplant ile Diş Bağlanarak Köprü Olur mu?

Bazı durumlarda, birkaç diş implantını destekleyecek kadar çene kemiği hacmi olmayabilir. Bu durumda implantların yapılacak diş bağlantılı implant köprüsü uygulanabilir. Çünkü eksik alanın bir tarafında tek bir diş implantını yerleştirme imkanı vardır. Arka bölgeye yapılacak bir implant ön bölgedeki bir diş ile bağlanır üzerine köprü takılır. Pek tercih edilmese de bu tedavi dişsiz bölgelerin rehabilitasyonu için uygulanabilen ve sürekli takip gerektiren bir tedavi yöntemidir.,

Takma Diş Kullanmaktan Rahatsız mısın?

Geleneksel protez diş uygulamalarını bir implant köprüsü ile kıyaslayalım. İmplant köprüsü diş köprüsüne kıyasla çoğu zaman daha rahattır. Bu, implantın ağzınıza kalıcı olarak sabitlenebilmesi koşulu ile mümkündür. Yeterli kemik hacmi olmadığında implantlar güvenli bir şekilde yerleştirilemezler ve üzerine istenildiği şekilde diş köprüsü veya protezi uygulanamaz. Her durumda uygulanabilen bir tedavi olmadığını unutmamak gerekir. Bu noktada diş implantları sayesinde kendinizi kurtarabileceğiniz düşüncesi ile doğal dişlerinize bakım yapmayı ihmal etmemeniz gerekir. İyi planlanarak doğru uygulanan implant tedavileri günlük hayatta kendi dişleriniz gibi kullanabileceğiniz çiğneme fonksiyonu yapan estetik ihtiyaçları karşılayan gerçek diş konforu sağlayan bir tedavi yöntemidir. Ancak maliyetli ve sürekli takip bakım gerektirirler.

Bir veya daha fazla çiğnenme fonksiyonu yapan dişinizi kaybettiyseniz, düzgün ısırmanın zorlaştığını hissedebilirsiniz. Sonuç olarak, kaçınılmaz olarak bunu önlemek için ön dişlerinizi kullanmaya başlarsınız. Sindirim sisteminisi için eksik öğütme anlamına gelen bu durum sadece mideniz için değil bütün olarak bir çok olumsuz etki yaratır. Bunlardan birisi de eklem problemleridir. İmplant tedavisini tercih ederek, kalan sağlıklı dişleriniz ile birlikte çiğneme işlevinin dengesini yeniden sağlayabilirsiniz. Bu yüzden kaybettiğiniz dişleri gerçek diş kökü gibi hizmet gören implantlar ile yeniden kazanmış oluyorsunuz. Bunu yaparken de diğer sağlam dişlere zarar vermemiş oluyorsunuz.

İmplant üzerine yapılacak diş köprüsünün hayatınıza getireceği faydalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen 02126616979 numaralı telefondan randevu almaktan çekinmeyin.

Önceki YazıPROTEZLERİ SABİTLEMEK İÇİN İMPLANT KULLANIMI
Sonraki YazıESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİNDE ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA NEDEN TERCİH EDİLİR?
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap