İmplant ile diş yapımı için günümüz diş hekimliği çalışmaları ve gelişen son sistem ve materyaller sayesinde daha doğal, sağlıklı ve çekici gülüş dizaynları kolaylıkla oluşturulabilmektedir. Üstelik bu uygulamalar yapılırken gereksiz diş kesimlerine yer verilmemektedir. İmplant diş yapımı sayfasından uygulama biçimlerine göz atıp video izleyebilirsiniz. Bu yazıda implant sisteminin avantajları ve eski sistemler ile karşılaştırmaları yapılacaktır.
Geleneksel yöntemlerle çekim boşluklarını restore etmek için ön ve arka dişlerin kesimleri yapılıp kaplanması gerekirken artık implant sistemi ile sağlam dişlere zarar vermeden ufak bir operasyonla çene kemiğine yapay bir kök yerleştirmek mümkün olmuştur. İmplantlar titanyumdan yapılır ve sanılanın aksine yeterli kemik dokusu olduktan sonra her bünye kabul eder.

Diş eksikliğiniz var ise kemik kaybı yaşadığınızın farkında mısınız?

İmplant diş yapımı
İmplant diş yapımı

Bir yada daha fazla diş eksikliği adeta gülümsemenizde bir delik açılmasına neden olur. Ayrıca çiğneme fonksiyonunun kaybına ve sağlıklı bir beslenmenin de önüne geçer. Bunlar çok ciddi sorunlar olmasına karşın zamanla daha büyük bir sorun gün yüzüne çıkar.

Dişler vasıtasıyla çiğneme kuvvetleri çene kemiğine iletilir. Diş eksikliğinde bu kuvvetler çeneyi uyarmaz ve çene kemiğinde erime gözlenir. Ayrıca dişleriniz ve etrafındaki kemik, yüz kaslarınızı destekler fakat kemik kaybıyla beraber çeneye bağlanan kaslar kısalır.

Bu destek yok olduğunda yüzünüz olduğundan daha yaşlı görünmeye başlar. İyi haber şu ki; dental implantlar kemik kaybı için çözüm sunmaktadır. İmplant yapılan kemik ile implant yapılmayan kemik arasında hacim kaybı karşılaştırıldığında implant yapımı kemik kaybını azaltığı görülmektedir.

 

DİŞ EKSİKLİĞİ TEDAVİSİ

Tek diş implant için diş kesimine gerek yoktur.
Tek diş implant için diş kesimine gerek yoktur.

Geleneksel tedavi yöntemleri olarak bilinen kuron köprü, tam ve bölümlü protezler özellikle estetik sorunları ortadan kaldırsa bile kemik kaybını durdurmaz. Bununla birlikte kuron köprü sistemlerinde köprünün oluşturulabilmesi için en az iki veya daha fazla sağlıklı dişin desteğine İhtiyaç duyulur. Bunun en büyük dezavantajı ise sağlıklı dişlerin kesilmesi ve bu sebeple dişlerin çürüklere ve dişeti problemlerine elverişli hale gelmesidir.

İmplant diş uygulamasında sağlıklı dişlere dokunulmaz. İmplant uygulamasıyla birlikte sağlıklı dişin   desteğine olan ihtiyaç ortadan kalkar. Buna artı olarak İmplantlar tıpkı doğal dişler gibi güçlü bir çiğneme fonksiyonu sağlar ve böylece uyarılan çenede kemik kaybı oluşmaz. Bu nedenle dental implant yöntemi diş eksikliği tedavisinde en ideal çözüm olarak hastalara sunulmaktadır.

4.8/5 - (11 votes)

4.8/5 - (11 votes)
Önceki YazıZirkonyum diş nedir? Zirkon porselen kaplama diş fiyatları
Sonraki YazıLaminate Veneer Porselen Laminalar ( Laminate Veneer )
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap