Diş estetiği ve gülüş tasarımı

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert yapılardır. Ayrıca dişler fonasyon, görünüm ve çene sağlığı açısından önemli görevler üstlenirler.

Peki, bu kadar önemli görevleri olan dişlerimizi neden kaybediyoruz ve neden diş yaptırmaktan korkuyoruz? Dış yaptırmaktan korkmayın, çünkü dişlerimiz olmadan yaşamımızı sürdürmemiz mümkün değildir ve iyi bir diş hekimi süreci ağrısız atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Diş Yaptırmanın Çeşitli Yolları Vardır

İmplant :

Hareketli veya sabit protezler, porselen kaplama yöntemi ve zirkonyum ile kaplama başlıca diş yaptırma usullerindendir. Özellikle zirkonyum son yıllarda tercih edilen çok sağlam ve dişe en yakın kaplama usulüdür. Dişlerini yaptırmak isteyen hastalarımızın kafalarında bir takım soru işaretleri ve korkular oluşabiliyor. Bu sorulardan bazıları elbette haklı sebeplere dayanıyor.

Korkmaya Gerek Yok Cevaplar Burada!

Soru: Diş yaptırma işlemleri ağrılı işlemler midir?

Veya implant ya da porselen diş yaptırmak ne kadar mantıklı? Ne kadar uzun ömürlü olur? Çok masraf yapar mıyım? Bu ve benzeri sorular şüphesiz dişçiye giderken bizleri tedirgin edebiliyor.

Soru: Dişimi yaptırırsam çok acı çeker miyim?
Cevap: Diş tedavisi sırasında lokal anestezi yapılacağından, eğer doğru uyuşturma işlemi uygulanmışsa acı en az %95 oranında azalacaktır.

Ekseriyetle tedavi bitiminde basit ağrı kesiciler ile oluşan ağrılar giderilebilir. Çoğu hasta tedavi bitiminde acı çekmemektedir. Porselen, Zirkonyum ya da İmplant yaptırmak mantıklı mıdır?

Hastaların koparma ve parçalama gibi işlemleri yapabilmesi için dişlerine ihtiyaçları vardır ve dişe en yakın malzemeler bu malzemeler oldukları için kullanılmaları kişilerin ağız konforunu arttıracaktır. Ayrıca ağızda oluşabilecek herhangi bir komplikasyonun de önüne geçilecektir.

Soru: Yapay Dişlerin Ömrü Ne Kadardır?

Her tedavi yöntemine farklı ömür biçmek daha doğru olacaktır. Porselen kaplamalar ortalama 5-10 yıl ömürlü olmaktadır ve tabi bu süre diş bakımıyla doğu orantılıdır. İmplant tedavisinde bu süreyi 10-15 yıla çıkarabilmek mümkündür. Bu sürelerin hastalardaki ağız bakımı ile doğrudan ilgili olduğu unutulmamalıdır.

Çünkü nasıl ki dişlerimizi kaybedebiliyoruz, yapay dişlerimizi de kaybetmemiz mümkündür. Zirkonyum kaplamalara gelince bunlar en kaliteli kaplamalar oldukları için ömürlük olduklarını söylemek yanlış olmaz ancak gerekli bakımların yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde diş köklerinde hastalık oluşması kaçınılmaz olacaktır.

Önceki YazıDijital Diş Hekimliği
Sonraki YazıDiş Tedavi Süresi
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap