Doğru diş fırçalama yöntemi hangisidir?Diş fırçalama tekniği ve diş ipi kullanımı çocuklarda diş fırçalama nasıl olmalıdır?

Temizleyeceğiniz iki hedef bölgeniz var. 
  1. Birinci hedef dişetiniz,
  2. İkinci hedef ise dişleriniz.
 Hedeflerden her ikisinin de temizliği ve bakımı farklıdır, ama amaç birdir: dişetini ve dişleri sağlıklı tutmak.

Birinci Hedef: Dişeti

Dişetini temizlemek zor değildir. Dişlerin araşma ve dişeti hizasının altına sıkışan yiyecekleri ve biriken plakları çıkarmak için üretilmiş pek çok ürün vardır.
Belli Başlı Temizlik Aletleri:
✓ Diş ipi: Mevcut diş ipi tür vc çeşitleri mumlu mumsuz, esanslı esanssız, dar ve geniştir. Kişisel tercihimiz geniş, yassı, mumlu, hem de esanslı olan ve dişlerin arasıyla dişe tinin altını temizlerken dişe yumuşacık sarılan diş ipinden yanadır. Geniş, yassı ve mumlu diş ipleri vardır.
✓ Tahta ya da plastik kürdanlar: Diş muayenehanelerinde bazı plastik kürdanlar görebilirsiniz. Mağazalarda diş aralarını temizlemek için tahta kürdanlar da bulabilirsiniz. Bunlar düzenli diş ipi uygulamanıza yardıma olacak unsurlardır. Bilgisayar başında çalışırken, televizyon izlerken ya da kitap okurken kürdan marifetiyle plaklan çıkarabilir ve dişetinize masaj yapabilirsiniz.
Birinci Hedefiniz İçin Eklenebilecek Temizleme Aletleri
* İnce fırça: Bu dişederini temizlemek ve masaj yapmak için elin ucuna oturan ince bir fırçadır. Bu minik fırçalar dişlerinin arasın

DİŞ MACUNLARI KONUSUNDA ÖNERİLER

Bir dahaki sefere mağazanın raflarında çocuklar için diş macunu ararken içinde şeker ya da sakarin bulunmayanını tercih edin. Üzerindeki etiketi okuyun:
1. Flor içeren diş macununu alın.
2. Dişlerinizde duyarlılık varsa, duyarlı dişler için tasarlanmış olan macunu tercih edin.
3. Karbonat ya da hidrojen peroksit içeren diş macunlarının çok iyi bir temizleyici olduğunu, ama içeriğinin florun yerini tutamayacağını unutmayın. Bunların tümünü içeren diş macununu alın.
4. Dişetiniz tahriş oluyorsa, diş macununuzu değiştirmeyi deneyin. Diş macununda bulunan tartarı kontrol etmeyi amaçlayan maddelerin bazı insanların dişetinde tahrişe yol açtığı saptanmıştır.
5. Flor çocuklar ve dişleri için önemli bir konudur. Çocuklarınızın diş fırçasına bezelye tanesi kadar diş macunu koyun. Çocuklarınızın floru olduğu gibi mideye indirmesini istemezsiniz. 
✓ Pilli ya da elektrikli diş fırçaları: Markalı pilli ya da elektrik diş fir çalan temizleme hareketlerinin şekli ve ek özellikleriyle birbirinden ayrılır. Bazılan ileri geri hareket ederken, bazdan da yukan
aşağı oynuyor.
✓ Diş macunları. Diş macunlan tat ve içerik bakımından farklı farklıdır. Temizleyici işlev görenler flor, tartar kontrol elemanları, karbonat ve/veya beyazlatıcılardır. İçeriği bilmek için etiketi okuyun.
Uyan: Florun erişkinlere ne yaran vardır? Bazen florlü bir diş macunu yeterli gelmeyebilir, (çocuklar içinse çok fazla gelebilir). Ama florun tedavi edici bir işlevi olabilir. Dişleri güçlendirip çürük bakterilerini öldürebilir. Diş hekiminiz gerek görürse jel, tablet ve sıvı önerebilir.
Günlük diş fırçalama alışkanlık ve teknikleriniz dişlerinizin sağlığı bakımından büyük farklılık yaratır. Profesyonel diş temizliği randevularınız sırasında diş hekiminiz size evde kullanmak üzere bazı ağız balom öğütleri verir. Diş fırçanızla ağzınızda, üzerinde daha çok zaman harcamanız gereken bölgeleri ya da fırçalama esnasında atladığınız bazı dişleri gösterir. Böyle bir şey yoksa, düzenli temizlik işleminiz sırasında özel olarak dikkat etmeniz gereken yerleri sorun. 
Klasik bir diş fırçasıyla dişlerinizi fırçalamanın en iyi yolunu şöyle tarif edebiliriz. Fırçalamanın bir işe yaraması için mutlaka en az iki üç dakika sürmesi gerekir:
► Diş fırçanızı dişlerinizin üzerine 45 derece bir açıyla (A ve B) yerleştirin ve hafifçe bastırarak kısa dairevi hareketlerle oynatın. Diş fırçası hem dişlerinize hem de dişetiniz hizasına değmelidir. ileri geri yapmayın, çünkü dişetinizde çekilmeye neden olabilir.
Arkadaki dişleri fırçalamak için ağzınızı, diş fırçasının arka azılara ulaşmasını sağlayacak kadar tamama yakın kapayın. Bu iş bazen, belli bir noktaya ulaşmak için çabalarken yanağınız ve diliniz doğal bir bariyer oluşturduğu için, insanı epey uğraştırır.
Azı dişlerinizin üzerindeki çiğneme yüzeylerini mutlaka fırçalayın
 fırçayı düz tutun ve ileri geri hareket enirin.
ön dişlerin iç yüzeylerinde (dil tarafı) fırçayı dikey tutun ve fırçanın ucuyla yukarı aşağıya hafif hafif sürtün. Dişlerinizi temizlemeyi bitirdikten sonra, dilinizi geriden öne doğru fırçalayın. 
Ağzınızı suyfa çalkalayın. Diş fırçanızı musluğa tutarak kıllarını bütün yiyecek ve bakteriler gidene kadar iyice yıkayın.
Rate post

Rate post
Önceki YazıDiş Ağrısında Hangi Antibiyotik
Sonraki YazıDiş Röntgeni
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap