Diş eti çekilmesinin ileri derecede olması diş kaybına neden olduğu gibi estetik görünümü de bozar. İlk aşamalarda dişler hemen kaybedilmese bile bir takım olumsuzluklar yaşanmaya başlanır.

Kök yüzeyinin açığa çıkması sıcak ve soğuk hassasiyetine neden olur. Midedeki asit, diş gıcırdatma ve sıkma, tırnak yeme, sert cisimleri kemirme gibi sebepler, diş etinin altındaki kemikle birlikte çekilmesine sebep olabilir. Dişlerdeki hassasiyeti azaltmak için özel kremler ve hassasiyet giderici diş macunları kullanılabilir. Ancak asıl hedef diş minesini ve kemik seviyesini korumak olmalıdır.

Asıl önleyici tedavi her zaman diş temizliğidir. Hastanın ve diş hekiminin düzenli yapacağı tedaviler diş eti sağlığının yendien kazanılmasını sağlar. Kaybedilen diş eti ve kemik dokuları için ise cerrahi işlemler uygulanır. Ancak mucize beklememek lazımdır.

İçindekiler

Tedavi

Diş eti çekilmesinin ileri olduğu vakalarda önce buna sebep olan etkenler belirlenip yok edilmelidir. Diş eti çekilmesi tedavi edilirken “yumuşak doku cerrahisi” adlı işlemle ortaya çıkmış olan kök yüzeylerinin örtülmesi sağlanır.

Diş eti çekilmesinin yok ettiği diş eti dokusunu yerine koymak amacıyla diş eti dokusu nakli yapılır. Bu işlemin öncesinde diş yüzeyi düzeltilmelidir. Bu süreçte hastaya düşen görevler de vardır. Hasta, hekimin önerilerine harfiyen uymalıdır. çıkmamalı ve tüm söylediklerine harfiyen uymalıdır. Kaybedilen diş eti dokusunun yerine yenisini koymak çok zordur ve işlem sonrası bunu koruyabilmek için çok dikkatli olmak gerekir.

Önceki YazıDiş eti rengi nasıl açılır?
Sonraki YazıKuron boyu nasıl uzatılır?
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
Ortodonti orthero
05/10/2020

Invisalign Tedavi Uygulaması Nedir?

Invisalign tedavisi şeffaf plaklar ile uygulanan ortodonti tedavisinde kullanılan bir plak markasıdır. Bu marka ile ilgili bilgi vermeden önce şeffaf plaklar ile telsiz ortodonti uygulaması...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
Şeffaf Plaklar ile Eğri Dişlerin Düzeltilmesi
06/09/2020

Şeffaf Plak İle Ortodonti

Eğri dişleri düzeltmek için kullanılan modern yöntemlerden bir tanesi şeffaf plaklarla telsiz ortodonti yöntemidir. Bu yöntem diş teli gibi dişleri hizalar. Bu sayede dişler için daha...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap