Diş eti çekilmesinin ileri derecede olması diş kaybına neden olduğu gibi estetik görünümü de bozar. İlk aşamalarda dişler hemen kaybedilmese bile bir takım olumsuzluklar yaşanmaya başlanır.

Kök yüzeyinin açığa çıkması sıcak ve soğuk hassasiyetine neden olur. Midedeki asit, diş gıcırdatma ve sıkma, tırnak yeme, sert cisimleri kemirme gibi sebepler, diş etinin altındaki kemikle birlikte çekilmesine sebep olabilir. Dişlerdeki hassasiyeti azaltmak için özel kremler ve hassasiyet giderici diş macunları kullanılabilir. Ancak asıl hedef diş minesini ve kemik seviyesini korumak olmalıdır.

Asıl önleyici tedavi her zaman diş temizliğidir. Hastanın ve diş hekiminin düzenli yapacağı tedaviler diş eti sağlığının yendien kazanılmasını sağlar. Kaybedilen diş eti ve kemik dokuları için ise cerrahi işlemler uygulanır. Ancak mucize beklememek lazımdır.

Tedavi

Diş eti çekilmesinin ileri olduğu vakalarda önce buna sebep olan etkenler belirlenip yok edilmelidir. Diş eti çekilmesi tedavi edilirken “yumuşak doku cerrahisi” adlı işlemle ortaya çıkmış olan kök yüzeylerinin örtülmesi sağlanır.

Diş eti çekilmesinin yok ettiği diş eti dokusunu yerine koymak amacıyla diş eti dokusu nakli yapılır. Bu işlemin öncesinde diş yüzeyi düzeltilmelidir. Bu süreçte hastaya düşen görevler de vardır. Hasta, hekimin önerilerine harfiyen uymalıdır. çıkmamalı ve tüm söylediklerine harfiyen uymalıdır. Kaybedilen diş eti dokusunun yerine yenisini koymak çok zordur ve işlem sonrası bunu koruyabilmek için çok dikkatli olmak gerekir.

Önceki YazıDiş eti rengi nasıl açılır?
Sonraki YazıKuron boyu nasıl uzatılır?
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap