Diş eti çekilmesinin ileri derecede olması diş kaybına neden olduğu gibi estetik görünümü de bozar. İlk aşamalarda dişler hemen kaybedilmese bile bir takım olumsuzluklar yaşanmaya başlanır.

Kök yüzeyinin açığa çıkması sıcak ve soğuk hassasiyetine neden olur. Midedeki asit, diş gıcırdatma ve sıkma, tırnak yeme, sert cisimleri kemirme gibi sebepler, diş etinin altındaki kemikle birlikte çekilmesine sebep olabilir. Dişlerdeki hassasiyeti azaltmak için özel kremler ve hassasiyet giderici diş macunları kullanılabilir. Ancak asıl hedef diş minesini ve kemik seviyesini korumak olmalıdır.

Asıl önleyici tedavi her zaman diş temizliğidir. Hastanın ve diş hekiminin düzenli yapacağı tedaviler diş eti sağlığının yendien kazanılmasını sağlar. Kaybedilen diş eti ve kemik dokuları için ise cerrahi işlemler uygulanır. Ancak mucize beklememek lazımdır.

Tedavi

Diş eti çekilmesinin ileri olduğu vakalarda önce buna sebep olan etkenler belirlenip yok edilmelidir. Diş eti çekilmesi tedavi edilirken “yumuşak doku cerrahisi” adlı işlemle ortaya çıkmış olan kök yüzeylerinin örtülmesi sağlanır.

Diş eti çekilmesinin yok ettiği diş eti dokusunu yerine koymak amacıyla diş eti dokusu nakli yapılır. Bu işlemin öncesinde diş yüzeyi düzeltilmelidir. Bu süreçte hastaya düşen görevler de vardır. Hasta, hekimin önerilerine harfiyen uymalıdır. çıkmamalı ve tüm söylediklerine harfiyen uymalıdır. Kaybedilen diş eti dokusunun yerine yenisini koymak çok zordur ve işlem sonrası bunu koruyabilmek için çok dikkatli olmak gerekir.

5/5 - (8 votes)

5/5 - (8 votes)
Önceki YazıDiş eti rengi nasıl açılır?
Sonraki YazıKuron boyu nasıl uzatılır?
Diş İmplant Fiyatı Ne Kadar?
10/04/2023

Alt Üst Çene İmplant Yapımı,

Alt üst çene implant yapımı, diş kaybı yaşayan kişilere yeni dişlerin yerleştirilmesi için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, kişinin çene kemiğine yerleştirilen titanyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
10/04/2023

DİŞ ESTETİĞİ TEDAVİLERİ

Diş beyazlatma, dişlerin renk tonunu açmak veya daha beyaz bir görünüm elde etmek için kullanılan bir diş estetiği tedavi yöntemidir. Diş beyazlatma işlemi, diş hekimi tarafından...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
Hareketli İmplant Üzeri Protez
10/04/2023

Hareketli Proteze Nasıl Alışılır?

Hareketli protezlerinize alışmak için birkaç öneri verebilirim. Ancak öncelikle hareketli protez kullanan hastaların implant tedavisine uygun oldukları durumda en az 2 implant ile protez...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap