Diş eti çekilmesinin ileri derecede olması diş kaybına neden olduğu gibi estetik görünümü de bozar. İlk aşamalarda dişler hemen kaybedilmese bile bir takım olumsuzluklar yaşanmaya başlanır.

Kök yüzeyinin açığa çıkması sıcak ve soğuk hassasiyetine neden olur. Midedeki asit, diş gıcırdatma ve sıkma, tırnak yeme, sert cisimleri kemirme gibi sebepler, diş etinin altındaki kemikle birlikte çekilmesine sebep olabilir. Dişlerdeki hassasiyeti azaltmak için özel kremler ve hassasiyet giderici diş macunları kullanılabilir. Ancak asıl hedef diş minesini ve kemik seviyesini korumak olmalıdır.

Asıl önleyici tedavi her zaman diş temizliğidir. Hastanın ve diş hekiminin düzenli yapacağı tedaviler diş eti sağlığının yendien kazanılmasını sağlar. Kaybedilen diş eti ve kemik dokuları için ise cerrahi işlemler uygulanır. Ancak mucize beklememek lazımdır.

Tedavi

Diş eti çekilmesinin ileri olduğu vakalarda önce buna sebep olan etkenler belirlenip yok edilmelidir. Diş eti çekilmesi tedavi edilirken “yumuşak doku cerrahisi” adlı işlemle ortaya çıkmış olan kök yüzeylerinin örtülmesi sağlanır.

Diş eti çekilmesinin yok ettiği diş eti dokusunu yerine koymak amacıyla diş eti dokusu nakli yapılır. Bu işlemin öncesinde diş yüzeyi düzeltilmelidir. Bu süreçte hastaya düşen görevler de vardır. Hasta, hekimin önerilerine harfiyen uymalıdır. çıkmamalı ve tüm söylediklerine harfiyen uymalıdır. Kaybedilen diş eti dokusunun yerine yenisini koymak çok zordur ve işlem sonrası bunu koruyabilmek için çok dikkatli olmak gerekir.

5/5 - (8 votes)

5/5 - (8 votes)
Önceki YazıDiş eti rengi nasıl açılır?
Sonraki YazıKuron boyu nasıl uzatılır?
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap