Ağızda bazen doğumsal olarak hiç sürmemiş dişler bulunabilir. Özellikle 20 yaş dişleri arka bölgede en son çıkan dişler oldukları için yer bulamazlar. Köpek dişleri olarak bilinen 3 numaralı kanin dişleri de gömük kalan dişlerdendir. Küçük azı dişlerinin gömük  olması da mümkündür.
Ağızda bazı dişler yer bulamadığında gömük kalırlar ya da öndeki dişleri sıkıştırırlar. Ortodonti tedavisi ile sürdürülemeyecek durumdaki dişler için çekim endikasyonu koyulabilir. Bu durumda diş gömük olduğu için cerrahi diş çekimi gerekli olur.

Cerrahi Diş Çekimi ve Sonrası

20 yaş dişlerinin çekiminde diş kliniğine giderken yanınızda birisinin olması sizin için faydalı olacaktır. Çünkü operasyon sonrası bir soğuk kompres ile diş kliniğinden ayrılmanız gerekir bir eliniz ile soğuk kompresi tutarken araba sürmeniz veya toplu taşımaya bilmeniz zor olabilir. ,

Bazen baş dönmesi gibi problemi olan hastalarda işlem sonrası dikkatli olmak gerekebilir. Cerrahi diş çekimi yapılan hastalar için özellikle çekim bölgesinde ağrı ve kanama olabilir. Diş çekimi sonrasında yemek yemeyi de zorluk ağız açmada zorluk olabilir. İşlem yapılmadan önce alınan ağrı kesici işlem sonrası ağrı duyulmaması için önemlidir. Ağrı kesicilerin şiş oluşmasını engelleyecek bir etkisi olduğunu da unutmamak gerekir. Operasyondan sonraki gün ağrınız olmasa bile doktorunuzun size reçete ettiği ilaçları düzenli içmeniz iyi olacaktır.

20 Yaş Dişi çekimi
20 Yaş Dişi Çekimi Gerekli mi?

Cerrahi çekim yapılan bölgeye dikiş atılır. Ağza dikiş atılması yazısında detayları okuyabilirsiniz. Bu işlem yara yerinin daha çabuk kapanması ve kanamanın olmaması için büyük fayda sağlar. Cerrahi diş çekimi sonrası ağızda dikiş atılmasından korkmamanız gerekir. Bu tamamen sizin daha hızlı iyileşmeniz ve çekim yerinde komplikasyon oluşmaması için gerekli bir işlemdir. Diş çekiminden 24 saat sonra ağız gargarası yapabilirsiniz.

Çekim bölgesini yavaş bir şekilde fırçalamanız iyi olacaktır. Bir hafta on gün gibi bir süre sonrasında dikişlerinin izin alınması için doktor sizi kliniğe çağırır. Dikiş alınması son derece kolay ve kısa süren bir işlemdir.
Bunun için endişelenmenize gerek yoktur. Cerrahi işlem sonrasında dudaklarınızı çekiştirerek işlem bölgesine bakmanız dikişlerin bozulmasına ve kanamanın yeniden oluşmasına neden olabilir. Bu açıdan doktor tavsiyelerine uymanız sizin için iyi olacaktır.

Kliniğimizde verilen hizmetler

Cerrahi Diş Çekimi
Diş Beyazlatma
Lamine Yaprak Diş
Empress Dişler
Metal Destekli Porselen Diş
implant Diş
Kuron Kaplama
Tam Protez Damak Diş
Kişisel Gülüş Tasarımı
Rate post

Rate post
Önceki YazıZirkonyum diş nedir? Zirkon porselen kaplama diş fiyatları
Sonraki YazıLaminate Veneer Porselen Laminalar ( Laminate Veneer )
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap