DİŞ BEYAZLATMA

28/08/2014
Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya
Günümüz teknolojileri ile artık diş beyazlatma estetik diş hekimliğinin ayrılmaz bir parçası olmuştur.

Diş Beyazlatma Önlemleri:

1. Dişler için çamaşır suyu kullanmayın.
2. Hamile kadınlar ağartıcı kullanmamalıdırlar.
3. Isı / Güneş ışığının jel uzak tutun. Dondurmayın.
4. Diş dolguları diş beyazlatmaya yanıt vermez.
5. Gıdalar ve asit suları yüksek hassasiyete neden olabilir.
6. Bu ürünün uygun kullanımı ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa olursa, en kısa sürede  diş hekiminize danışın lütfen.
7. Tütün ürünleri kullanmayın veya dinlerse mesele beyazlatma yemeyin.

Dişlerin renklerinin bozulmasına neler sebep olur?

Renk bozukluğu, genetik olabildiği gibi daha sonra
dişe gelen çarpma sonucu kazayla, tetrasiklin grubu ilaçların dişlerin gelişimi sırasında yanlışlıkla kullanımı, kötü ağız bakımı, yaşın ilerlemesi, çay, kahve, sigara, kırmızı şarap, kola gibi belli yiyecek ve içecekler, aşırı fluorid kullanımı gibi faktörlerin biri yada birleşmesiyle oluşabilir.

Diş beyazlatma için iyi bir aday mısınız?

Dişlerinde renkleşme olan hemen herkes diş beyazlatma yaptırabilir. Dişlerinizdeki renkleşmenin tipi dişhekiminizce belirlenip ne kadar beyazlayacağı öğrenilmelidir. Sadece hamileler ve kalıcı dişleri tamamen çıkmamış çocuklar aday olamazlar.

 Diş beyazlatma

1. Muayenehane koşullarında özel bir ışık yardımı ile kısa sürede (20 dakika) yada
2. Dişlerinizin renkleşme durumuna göre değişik konsantrasyonlarda (%10, %16, %22) beyazlatıcı içeren, jel şeklindeki solüsyonlarla, bir ağız içi uygulama kaşığı içinde sosyal yaşantınıza uygun şekilde (gece/gündüz) 4-6/8 saat gibi sürelerde 6-7 günde, dişhekiminizle birlikte karar verebileceğiniz bir şekilde gerçekleştirilebilir.

S: Beyazlatma işlemi güvenli midir?

C: Kesinlikle, dişhekiminizin kontrolü altında uygulandığında beyazlatma işlemi dişlere ve çevre dokulara hiçbir zarar vermez.

S: Beyazlatma işleminin yan etkisi var mıdır?

C: Beyazlatma işlemi sırasında en çok geçici bir hassasiyet şikayeti olur. Ancak bu durum bir tek ve sadece Rembrandt beyazlatma programlarında kullanılan solüsyonların formülüne eklenen (potasyum nitrat) hassasiyet gideren bir madde ile gider ilmi

 Diş beyazlatma işlemi ne kadar kalıcıdır?

Dişlerinize yapacağınız bakımlara ve sigara renkli gıda tiketim sıklığınıza göre gerektiğinde  1 -2 uygulamalık kısa takviyeler tüm dünyadaki beyazlatma işlemleri için geçerlidir.

Diş Beyazlatmada bilinmesi gerekenler:

1 Sitrik asit yüksek gıdalar ve meyve suları diş hassasiyetine neden olabilir.
2. Bazı hastalar diş etleri, dudaklar, boğaz veya dilde geçici rahatsızlık olabilir. Bu belirtilerden herhangi biri iki günden fazla sürmesi veya giderek, kötüleşmesi durumunda diş hekiminize danışmanız gerekir. Tedavi kesildikten 1 -3 gün genellikle sonra bu yan etkiler azalır.
3. Kahve, tütün ve diğer ürünleri dişlerinizi zamanla lekelendirir
4. Düzenli diş kontrolü ve temizlik öncesi ve sağlıklı bir gülüşü korumak için beyazlatma sonrası önemlidir.
4. Eğer bu tedavi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, mutlaka diş hekiminize danışın lütfen.
5. Bazı eski amalgam veya “gümüş” dolgular beyazlatma tepsisine bir koyu mor renk bırakabilir: Bu ​​normaldir.
6. Küçük çocukların erişemeyeceği yere uzak tutun.
7. Jel peroksit ve florür içerebilir; büyük miktarlarda yutulması zararlı olabilir.
Şüphesiz herkes dişlerinin daha beyaz görünmesini ister. Basit ve ağrısız şekilde yapılan diş beyazlatma işlemi sayesinde siz de bembeyaz dişlere, göz alıcı bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.
Dişlerimizin yapısında bulunan mikroskobik boşluklar nedeniyle sigara, çay, kahve veya aldığımız birtakım besinler dişlerimizin koyulaşmasına neden olur. Beyazlatma işleminde dişlerimizin yüzeyine uygulanan preparatlar bu sigara, çay, kahve vb. etkenleri dişlerden uzaklaştırır

Beyazlatma işleminin dişlere herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Dişlerinizin mevcut rengine göre beyazlatma işlemi birkaç seans sürmektedir ve ayrıca özel bir yöntem sayesinde işlemi kendi başınıza uygulayarak evde veya işyerinizde dişlerinizi beyazlatmaya devam edebilirsiniz. Dişlerinizde yaş, yapı ve ilk rengine göre 2-3 ton beyazlama şansına sahip olabilirsiniz.

 
 

Rate post

Rate post
Önceki YazıDiş eti çekilmesi (Atrofisi)
Sonraki Yazıİmplant Markaları
Bego implant fiyatı
08/03/2022

Hangi İmplant?

İmplant Markası Önemli mi? Evet önemli. Bineceğiniz bir arabanın markası veya kullandığınız bir telefonun markası nasıl önemli ise implant markası da önemli. Araba mı araba. Aynı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
15/01/2022

ITI İmplant Hangi Ülkenin?

Strauman bünyesinde üretilen implant markalarından bir tanesi olan ITI implant ile ilgili bir hayli fazla soru alıyorum. Eski implant firmalarından birisi olan Strauman Group bünyesinde...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap