Sertaç Kızılkaya
Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

1992 yılından bugüne yaptığımız çalışmalarda hep insan odaklı olmaya gayret gösterdik.Çok zor hastalarda kendimizi ve ekibimizi ispatlama fırsatı olarak düşünüp kaçmak yerine daha çok çalışmak bizim tercihimiz oldu.Ünlülerin diş hekimi, sosyete diş hekimi, sosyete dişçisi, en iyi diş hekimi, kaliteli diş hekimi ve buna benzer birçok sıfatla adlandırılsak da biz aslında sadece gerçek diş hekimi olmaktan gurur duyduk ve duyarız. En iyi diş hekimi hastasını anlayan ve sorunlarına çare bulan diş hekimidir. Yapılabileceğin en iyisini yapmak zaten vicdani bir sorumluluktur.

Benimle yapılan bir söyleşiyi buraya aktardım. Sağlıka kalın.

Ünlülerin Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ile bir söyleşi yaptık.

Sizin birçok ünlüye diş yaptığınızı biliyoruz. Neden sizi tercih ediyorlar?

Her insanın olduğu gibi toplumda tanınan tanınan ve sevilen kişilerin de ağız ve diş sağlığında bir takım sorunlar olabilir. İmplant veya estetik diş tedavileri, özellikle ön diş estetiği tanınmış birisi için çok önemlidir. Diş hekimleri her bir hastası için elinden gelen en iyi tedaviyi uygulamaya çalışır. Ancak bir ünlünün dişi yapılırken ister istemez, toplumun dikkati bu hekim üzerinde yönde yoğunlaşır.
Ünlü bir insanın giydiği giysiler, yemek  yediği yer, kaldığı yer ve hatta bindiği bir araba nasıl popüler oluyor ise gittiği Diş Hekimi de bir anda gerek yazılı basın gerekse televizyonlar aracılığı ile toplumda bilinir hale geliyor.
Ben de birçok ünlü insanın diş tedavilerini yaptım. Bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları  kadar tiyatro, sinema ve dizi oyuncuları da kliniğimde tedavi oldu. Son yıllarda buna instagram fenomenleri ve ünlü futbolcularımız da katıldı. Tanınmış bir çok isim ile çalışmak benim için artık günlük çalışmalarımın bir parçası. Toplum büyük ilgi gösteriyor.
Bunun dışında aslında ünlülerin dişini yapan hekimin diğer meslektaşlarından çok da büyük bir farkı yok gibidir.

Bazı mecralarda ünlülerin dişleri için çok para verdiği bazılarında da hiç ödeme yapmadığı söyleniyor gerçekte durum nedir?

Ünlülerin yüksek fiyatlarla diş yaptırdığını düşünebilirsin. Aslında dişlerini yaptırmak için bazıları hiç ödeme istemezler. Bunu bir reklam olarak kabul edin diyen çok ünlü insanlara da diş yaptım. Kibarca bana maliyeti olduğunu söylediğimde ikilemeden sorun değil dediler ve ödediler. Çünkü estetik diş hekimliği, laminate veneer ve zirkonyum diş kaplamalar da implant gibi maliyetli uygulamalardır.
Bugüne kadar birçok ünlüye diş tedavisi yapmış birisi olarak herkesin yaptığı ödeme gibi onlar da ödemelerini tedavileri bitmeden tamamladılar. Şahsen herkesin diş tedavileri için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ünlülerin dişi ve dişçisi diye bir kavram var neden böyle bir tanım yapılıyor?

Özellikle sahne sanatçısı veya TV oyucusu ise yapılacak dişin biraz dikkat çekmesi ve doğal diş renginden daha beyaz olması gerekir. Öne çıkıntılı ve ağzı dolduran dişleri tercih ederler. Birkaç provadan sonra istenilen şekilde estetik elde edilir ve mutlu bir biçimde klinikten ayrılırlar.

Diş Estetiği bir hekimin iyi hekim olarak anılmasında büyük anlam ifade eder. Yaptığı diş tedavileri veya diş kaplamalarını doğal diş gibi uygulayabilen diş hekimleri hastalar tarafından fark edilir ve tercih edilirler.

Genç meslektaşlarınıza ne önerirsiniz?

Öncelikle kendilerine uygulamayacakları bir işlemi asla hastalarına öner memeliler. Kısa süreli geçici tedaviler ile hastanın hem zamanını hem de parasını boşa harcamamak gerekir. Uzun ömürlü olmayacak bir diş kaplamasını asla yapmayın derim her zaman. Dişin ağızda en az 5-10 yıl kullanılması gerekir. Benim 25 yıl önce uyguladığım tedavilerin ve diş protezlerinin halen sağlıklı bir şekilde kullanılıyor olduğunu görmek hem benim hem de hastalarım için son derece mutluluk veren bir durum. Bu şekilde tedavileri bütün meslektaşlarımın isterlerse uygulayabileceklerini düşünüyorum.

Son 15 yıldır uygulanan implant tedavisinde de aynı durum söz konusu. İki yıl önce yaptırdığı implantı kaybeden hastaları görünce kahroluyorum. Bu kadar masraf ve zahmet iki yıl için olamaz. Sizler de diş hekiminizi seçerken çevrenizden araştırın. Yaptığı işler ile kendisini kanıtlamış hekimlere güvenebilirsiniz.

En İyi Diş Doktoru İstanbul veya Türkiye de mi?

Diş doktorunun iyisi kötüsü diye bir konu olmaz. Diş hekimleri bilgi ve olanakları dahilinde hastaları için en iyi diş tedavisini yapmaya çalışır ve zaten yapmalıdır. Diş hekimliğinin malzeme, zaman ve emek bileşenleri ile başarıya ulaştığını dikkate alırsanız bu üç faktörü bir araya getirmeden başarı olmayacağını anlarsınız. Bazen malzeme bazen zaman yetersiz olabilir. Bu çalışma şartları veya imkanlar ile sınırlanabilir. Ben bütüm hekimlere iyi malzemelerle geniş zaman ayırarak dikkatli ve özenli başarılı tedaviler yapmaları yönünde tavsiyede bulunuyorum. Benim başarımın sırrı budur.

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ya bize zaman ayırdığı için teşekkür ediyor çalışmalarında başarılar diliyoruz.

2.9/5 - (61 votes)

2.9/5 - (61 votes)
Önceki Yazıİmplant Fiyatları ve Markaları
Sonraki YazıBonding Yöntemi ile Ön Dişlerdeki Aralıkların Kapatılması
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap