Pedodonti – Çocuk Diş Hekimliği

Pedodonti bilim dalı diş hekimliğinde 0-12 yaş grubu çocukların öncelikle süt dişleri  7-12 yaş grubu arasında süt-daimi dişlerin tedavilerinde Ortodontik tedavi yaşı gelmemiş çocukların diş , çene,yüz bölgesindeki gelişim bozukluklarının takibini yapan erken süt dişi çekimlerinde daimi dişler gelene kadar yer tutucular ve basit Ortodontik tedaviler yapan devamında Ortodontislere hastayı hazırlayan meslek grubudur. Çocuk dişlerinde uzman ve deneyimli pedodontist
lerin bu uygulamaları yapmalarında çok büyük yararlar vardır.

Çünkü Pedodonti uzmanları;

diş fırçalama
Diş fırçalama

1-Çocuğun ilk tanıştığı diş hekimi grubu olması sebebiyle çocuk psikolojisini çok iyi  bilirler ve çocuklarda diş hekimi fobisi oluşmasını  önlerler. Bu durum ileri yaşlarda diş hekimliği fobisi olan bireylerde diş tedavisi sırasında çok büyük sorunlar çıkartabilir.

2-Çocuk ağız diş sağlığı konusunda uzmanlaşmış hekimlerdir.
3-Çocuk büyüme ve gelişiminin ağız diş sağlığı gelişimi ile birlikte uyumlu olup olmadığını periyodik kontroller ile (Muayene,Röntgen,Yılda bir diş ve çenelerin model kalıplarının karşılaştırılması) takip ederler.
4-Deneyimli Pedodontistler çocuklar ile ilk hekim hasta ilişkisini aileleri ile birlikte çocuklara özgün uygun ortamlarda ve şartlarda gerçekleştirirler. Bu uygulama çocuklarda diş hekimi fobisinin oluşmasını engelleyen en önemli faktördür.
5-Pedodontistler çocuk ve aileler ile birlikte erken dönemde 3-4 yaşlarından itibaren doğru fırcalama eğitimi alırlar . Bu uygulamanın devamı için aileler evlerinde çocuklarına diş fırçalama alışkanlığı konusunda örnek olmalı ve devamlılığı sağlanmalıdır.
6- 3-4 yaşlarında başlayan hekim-hasta ilişkisi ve hekime gitme alışkanlığı kazanan çocukların özellikle süt dişleri çürümeleri engellenir. Erken teşhis ile küçük işlemler hekim tarafından oyun haline getirilerek tedavileri gerçekleştirilebilir.
7-Daimi dişlerin sağlıklı gelişmesi için gereken Panaromik el-bilek röntgenleri ve alt üst çenelerin alçı modelleri yıllık kontroller ile gelecekteki çene yüz gelişimi dişlerin gelişimi ile ilgili bilgiler dosyalanıp var ise erken uygulamalar ve beslenme alışkanlıkları doğru yönlendirilebilir. Beslenme alışkanlığı çok önemlidir.3-4 yaşlarına kadar sıvı ve yumuşak gıdalar ile beslenen çocuklar emzik biberon vs. beslenme araçları terk etmeli ve yavaş yavaş daha sert gıdalar ile beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır ki çeneler ve yüz kasları normal gelişimini bu şekilde sağlayabilirler.
8-Pedodontistler uzmanlık alanı olan özellikle süt dişlerinin gerek yapıları gerek ise değişme zamanları , süt dişlerinin hızlı çürümeye yatkınlıkları ve bunun ile ilgili yapılması gerekenleri daha iyi bilmektedirler. Bundan dolayı çocuk diş tedavilerinin  mutlaka pedodontistler ile başlanmasında çok büyük faydalar vardır.
9-Süt dişleri 6-12 yaş grupları arasında sırası ile değişerek 12 yaşında çocuklarımızın ağız yapıları daimi dişler ile tamamlanmaktadır. Bu dönemde hangi zamanda hangi süt dişi hangi daimi diş ile değişeceğini, erken çürük süt dişlerinin tedavilerinin başlaması yapılamayan tedavilerde ise çekim gereken koruyucu yer tutucuların yapılması pedodontistlerin asli görevlerinden bir tanesidir.
10-Periyodik kontrollerde çocuklarımızın var ise kötü alışkanlıkları (Parmak-Dudak-Dil emme, biberon ve Emzik kullanmak) Okul çağı çocuklarında dişler arasına kalem silgi ve yabancı maddeler sokmak diş, çene, yüz gelişimini olumsuz etkileyebileceği için gereken aile ve çocuğun yönlendirilmesi ve bilgilendirilmesi var ise tedavilerine başlanılması şarttır.
11-Periyodik kontrollerde çeneler , dişler ve yüz bölgesindeki eksiklikler erken tespit edilerek Ortodondistlere yönlendirilmeleri gerekmektedir.
12- 6 yaş ve sonrasında ağızda yerini alan tüm daimi dişlere çürük koruyucular uygulanarak çocuklarımızın ihmali sonucu daimi dişler çürümeden 12 yaşına kadar korunmuş olur.
Rate post

Rate post
Önceki YazıLamina diş lamine diş laminate veneer
Sonraki YazıLamine Veneerler
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap