Yaş ilerledikçe bazen dişlerin çekilmiş olduğu bölgelerde, kemik hacminin aşırı derecede azaldığını gözlemleriz. Kemiğin az olması hem iyi bir protez, hem de implant uygulaması için istenmeyen bir durumdur. 

Bu gibi durumlarda bölgenin hacmini arttırmak amacı ile kemik tozu uygulaması yapılmaktadır. Kemik hacminin az olduğu bölgeye kemik tozu koyularak hacim arttırılır. Uygulanan kemik tozu kişinin kendi ağız dokularından veya vücudun başka bölgelerinden alınabilir. Bunun dışında hazır kemik tozları da vardır. Kemik hacmini arttırmak için ağızdan alınacak kemik yeterli olamayacak ise hazır kemik tozları kullanılabilir. 

Vücudumuzda kemik alınabilecek bölgeler çene ucundaki sert olan bölgedir. Arka azı bölgesinde ve ramus adı verilen bölgeden kemik alınarak eksik olan bölgeye taşınabilir. Vücuttan alınan kemik kullanılmasına otogreft denilir. Otogreft kullanarak yapılacak tedavilerde ağız içerisinde yeterli kemik olmadığı durumlarda anestezi altında kalça veya bacaktan bazen de köprücük evinden kemik alınarak ağız içerisine nakit yapılır. 

Sinüs Lifting İçin Kemik GreftiBone

Üst çenede sinüs boşluğununz nedeni ile implant için uygun alan olmaması durumunda da kemik tozu (kemik grefti) uygulaması yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Kemik kayıpları genellikle erken yaşlarda diş çekilmesi, kist gibi oluşumlar ve çekim cerrahisi sonrasında oluşmaktadır. Periodontal hastalıklar nedeniyle diş kaybeden hastalarda da yaygın kemik kayıpları görülür.

Kemik hacmi oluşturmak amacı ile kullanılacak kemik tozu malzemesi sentetik kemik tozu olabilir. Bazen de trombositden zengin plazma kullanılarak kemik hacmi arttırmak yoluna gidilir.

Çene kemiğinin içerisinde implant yerleştirmek için yeterli hacim olmadığı durumda özellikle alt çene de kret genişletme işlemlerinde kemik tozu uygulaması tercih edilmektedir.

Üst Çene Sinüs Tabanı Yükseltme Cerrahisi

Üst çene bölgesinde yanak kısmında küçük azı dişleri ile başlayıp arka büyük azı dişlerinin hizasında soluk alıp verdiğimiz kafatası içindeki boşluklarımız sinüs boşluklardır. Arka azı dişleri kaybedildikten sonra bu boşluklar yer çekiminin de etkisi ile aşağıya doğru sarkar. Dolayısı ile kaybedilen dişlerin yerine implant yapılması için gerekli kemik hacmi kaybedilmiş olur. 

Kaybedilen kemik yerine implant yüzeyini kapatması amacı ile kemik tozları uygulanır. Kemik grefti diş etinin altında sinüs membranı ile kemik arasına yerleştirilir. Bu sayede implant yüzeyi kemik tozu ile temas eder ve sertleşen kemik tozu implantın daha iyi tutulmasına yardımcı olur. 

Alt Çenede Kemik Tozu

Bazen de alt çenede mandibuler sinir üzerinde bulunan kemiğin aşırı hacim kaybetmesi nedeni ile sinirde hassasiyet ve dudakta uyuşma gibi problemleri görülür. Bu gibi istenmeyen durumlarda cerrahi işlem uygulanarak sinirin daha aşağıya alınması işlemi gerçekleştirilir. Operasyonda yanak dış bölgesinde alt çenede damar ve sinir kanalı açılır. 

Bu bölgedeki anatomik oluşumlar dikkatli bir şekilde kontrol edilerek sinir dışarıya doğru alınır. Mevcut boşluğun daha aşağısında sinire yeni bir yer açılarak sinir o bölgeye koyulur. Bu sayede siniz pozisyonu değiştirilmiştir. Bu sayede, üzerine baskı geldiğinde uyuşukluk, ağrı gibi istenmeyen problemler ortadan kalkar. 

Sinirin çıkarıldığı kanal içerisindeki boşluk tercihe göre kemik tozu ile doldurularak cerrahi işlem bölgesi kapatılır. Bunlar hastanın durumuna göre bölgesel uyuşturma veya genel anestezi ortamında yapılabilen tedavi prosedürleridir.

Kemik Tozu Fiyatı

Kemik tozu yerleştirildikten altı ay sonra implant üzerine yükleme yapılır. Genellikle implant ile birlikte kemik tozu uygulanır. Kemik tozu fiyatı implant fiyatından ayrı hesaplanır. Kemik tozu fiyatı implant fiyatı ile neredeyse aynıdır. 

Bu nedenle üst çenede arka azı bölgesinde uygulanacak implantlar için tedavi fiyatı daha yüksek olabilmektedir.

Önceki YazıPainless Dental Treatment (Tooth Extraction Canal Filling) Possible.
Sonraki YazıBütün Dişlere İmplant Yapımı
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap