implant yapımı

Diş kayıpları için tercih edilen implantlar için uygulama zamanını seçmek implant başarısı için önem taşıyor. bu yazıda implant yapım zamanı ile ilgili bilgiler paylaşacağım.

Her vakanın kendine özel durumları olabileceğini ve farklılıklar görülebileceğini unutmadan vereceğim bilgileri okumanızı öneririm. Bazen mümkün olduğu halde tercih edilmeyen yöntemler nedeni ile gereksiz eziyet çeken hastaları görüp üzülüyorum. Bazen de yapılmaması gereken uygulamaların yapılarak mağdur olmuş hastaları görüp yine üzülüyorum.

İmplant yapılması için bir boşluk olması gerekiyor. Yani diş çekilmiş veya çekilecek durumda olabilir.

Diş Çekilmiş İse

Diş çekildikten sonra o bölgede kemik erimesi gerçekleşmeden implant uygulaması tavsiye edilir. Uzun süre bekleyen çekim boşlukları kemik erimesi nedeni ile implant yapımına elverişli olmayabilirler. Bu nedenle diş çekildikten hemen sonra, veya çekim yarası ve enfeksiyonu iyileştikten sonra mümkün olan en kısa sürede implant uygulaması tavsiye edilmektedir.

Kemik hacminin azalması implant çevresindeki kemik kalınlığının azalması anlamına gelir.  Bu da implant ömrünü olumsuz yönde etkileyen bir faktördür. Bahsettiğim kemik erimesi bir ii yılda gerçekleşmez. Ekonomik durum elvermiyorsa tedavinizi biraz erteleyebilirsiniz. ancak iki yılı geçirmemenizi öneririm.  Kemik bulamadığımız vakaların bir çoğı travmatik çekimler veya ilerlemiş enfeksiyon nedeni ile kaybedilmiş dişler ve çevresinde görülmektedir.

Diş Çekilecek İse

Bazen diş çekiminin yapıldığı seansta  bile implant uygulamak mümkündür. Enfeksiyon yok ise çekim ile birlikte hemen uygulanan implantlar kurallara uygun yapıldığında derece başarılı olmaktadır.

Diş implantı uygulandıktan sonra kemik ile birleşmesi için genellikle iki üç ay bir süre beklemek tavsiye edilir. İmplant yapımından hemen sonra diş yapılabilir. Ancak bu durumda belirli oranda riski göze almak gerekir. Ömür boyu kullanılmak üzere yapılan implantlar sağlıklı ve risk altına girmeden iki üç ay gibi bir sürede çok büyük başarı oranları ile uygulanabilmektedir.

İYİSİNİ YATIR BİR DEFA YAPTIR.

Kliniğimizde implant sonrası alt çenede iki ay, üst çenede üç ay bekleme süresi öneriyoruz. Bu süre sonunda iyileşme başlıklarının takılması ve diş etinin iyileşmesi için bir iki hafta yeterli olmaktadır. İyileşen diş eti artık ölçü alınması için hazırdır. Alınan ölçüye göre implant üzeri diş bir hafta içerisinde başarı ile tamamlanır. Kurallara uyularak yapılan implant ve üzerindeki protezler ömür boyu size hizmet verebilir. Kural dışına çıkıldığında sürprizlerle karşılaşmak ve istenmeyen durumlara olumsuz maceralara girilmek zorunda kalınabilir.

Tek Diş Eksikliği

Tek diş eksikliği vakalarında seçeneklerimiz ya çevre dişleri aşındırarak orta boşluğu kapatmak ya da hiç bir dişe zarar vermeden sadece diş eksikliği olan boşluğa implant uygulamak olacaktır. İmplant uygulaması çevre dokulara zarar vermemesi dolayısıyla her zaman tercih edilen bir uygulamadır.

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya estetik diş tedavileri ve implant Küçükçekmece
Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya estetik diş tedavileri ve implant Küçükçekmece

Birden Fazla Diş Eksikliği

Çok sayıda dişin kaybedildiği durumda implantlar önemli rol oynar. Adeta bir kurtarıcı gibi kişiye hareketli protezden kurtarır. İmplant üzerine yapılan sabit protezler sayesinde kendi dişiniz gibi çiğneme fonksiyonu yapmak mümkündür. Estetik olarak da son derece tatmin edici implant üzeri protezler yapılabilmektedir. Kullanım kolaylığı ve çiğneme rahatlığı nedeniyle sabit protezler hareketli protezlere göre büyük avantajlar sağlar. Birden fazla dişin eksik olduğu durumlarda, eksikliği gidermek için implanta alternatif olan uygulamalar, hareketli protezler ve köprü protezi uygulamalarıdır. Bu da mutlaka çevre dokularda travmalara neden olacaktır. Bu sebepten ötürü anatomik yapıların izin vermesi durumunda implant vazgeçilmez bir uygulamadır.

Ekonomik olarak daha yüksek fiyatlar ile uygulansa bile hastalar implant tedavisini tercih etmektedir. Kaybedilen dişi en iyi taklit eden diş tedavi yöntemi olarak implant her zaman ön planda olmaktadır.

5/5 - (13 votes)

5/5 - (13 votes)
Önceki YazıZirkonyum diş nedir? Zirkon porselen kaplama diş fiyatları
Sonraki YazıLaminate Veneer Porselen Laminalar ( Laminate Veneer )
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap