Estetik zirkonyum diş kaplamalar ile porselen diş

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Çapa Diş Hastanesi olarak bilinen “İstanbul ÜNİVERSİTESİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ ” Türkiye nin ilk diş hekimliği fakültesidir. 
Birçok ilke imza attığı gibi ISO 9001 kalite yönetim belgelendirme sertifikasını alan ilk diş hekimliği fakültesi olarak da haklı bir gurur taşır. Lise çağındaki birçok öğrencinin hedefi bu diş hekimliği fakültesinde eğitim görmektir. Klinik ve teorik eğitimleri ile beş yıllık bir eğitim süreci vardır. Temel bilimlerde İstatistik, fizik kimya, biyoloji, anatomi, organik kimya, histoloji,fizyoloji dersleri tıp fakültesi eğitimi ile paralel yürütülür. İl iki yıl sonrasında üçüncü yıl diş kliniklerinde gözlemci ve ardından uygulayıcı olan öğrenciler Üniversite’nin tecrübeli asistan ve öğretim üyeleri eşliğinde hasta üzerinde çalışarak mesleği öğrenirler.
Burada değinmeden geçemeyeceğim husus da hastaların diş tedavileri için fakültede daha önce bu konuda tecrübesi olmayan öğrencilere nasıl diş yaptırmaya cesaret ettikleridir. Türkiye de hasta başında öğrenme şeklinde gerçekleşen diş hekimliği mesleği Amerika ve Avrupa da uzun pre klinik çalışmalardan sonra gerçekleşmektedir. Türk halkının sıcak kanlı yaklaşımı, eğitim görenler için canını ortaya koyması ve sorgulamadan öğrenci önündeki diş koltuğuna oturması büyük fedakarlık ve cesaret işidir. Belki bedava olacak ama nasıl olacak diye sormadan rahat rahat diş yaptırmaya gelmeleri enteresandır. Siz bu yazıyı okuduğunuza göre büyük ihtimal ile kendiniz veya bir yakınınız diş hekimliği fakültesinde eğitim almayı düşünüyorsunuz. Yirmi beş yıllık tecrübem ile sizden bir ricam olacak. Ne olur hasta bakmadan önce uzun süre tedavi yapan hekimleri izleyin. Artık videolar da var. İnternetten videoları da izlerseniz size faydası olacaktır. Sonra kolay vakalar ile başlayın eminim çok yetenekli çıkacaksınız. Ancak kimsenin canını incitmeden zarar vermeden öğrenin mesleğinizi. Benim öğrencilik yıllarımdan beri en önem verdiğim prensibim hastanın canı benim canımdan kıymetlidir düşüncesi olmuştur.
Diş hekimliği fakültesi eğitimi oldukça yorucu bir eğitimdir. Gerek teorik, gerek pratik ders yoğunluğu beş yıl içerisinde bütün bilim dallarında tamamlanması gereken puanlar ve sınavlar her öğrenciyi yıpratır. Sabahlara kadar ders çalışmak normaldir. Ancak işin sonunda bu bilgileri kullanarak yaptığınız tedaviler veya bir bilimsel makaleyi okurken aldığınız haz girdiğinde hepsi unutulur.
Klinikte hastanın kendi dişim gibi kullanıyorum. Allah sizden razı olsun demesi cana can katar. 
Bütün zorluklara rağmen bitirilen okul yılları sonrasında da kendi emeğiniz kadar kazanabilirsiniz. Bir tık fazlası olmaz eksiği olabilir. Size tavsiyem genel sağlığınızı korumak için spordan hiç uzak kalmayın. Her döneminizde mutlaka spor yapmalısınız. Diş hekimi spor yapmıyor ise bel boyun sırt ağrılarından kurtulması mümkün olmaz.
Diş hekimi adayı veya aday yakını değilseniz ve yine de bu yazıyı okuduysanız sizi tebrik ederim. %10 indirim yazmışsınız diyerek geldiğinizde size bu indirimi  mutlaka yapacağım. Ama bilin ki diş hekimleri gerçekten çok zor bir mesleği yapıyorlar. Türkiye de de diş tedavi fiyatları Dünyada en uygun fiyatlar ile gerçekleştiriliyor. Malzemelerin yurt dışından gelmesi nedeni ile bize her ne kadar pahalı gibi gelse bile emek karşılığı olarak değil, malzeme ve ekipman giderleri karşılanmaktadır.
Diş hekimliği fakültelerinde
  • Çene cerrahisi diş çekimi
  • Tedavi dolgu ve kanal tedavisi
  • Çocuk diş hekimliği
  • Protez
  • Periodontoloji (diş eti hastalıkları tedavisi)
gibi branşlarda eğitim verir. 5 yıllık diş hekimliği eğitimi almakta olan diş hekimliği fakültesi öğrencileri asistanlar gözetiminde diş tedavilerini yapar ve diş hekimi olarak mezun olurlar. Mezunlar kendi istek yetenekleri doğrultusunda
  1. Diş Hastanesi
  2. Diş kliniği
  3. Diş hekimi muayenehanesi
gibi çalışma ortamlarında mesleklerini icra edebilirler. Özel diş kliniğinde serbest çalışmak estetik diş tedavileri, laminate veneer ve zirkonyum diş kaplama gibi modern estetik diş tedavileri yapmanız olanak sağlar. Devlet hastanelerinde ve özel tıp merkezlerinde bu tedavilerin genellikle uygulanmadığını bilmenizi isterim.
Rate post

Rate post
Önceki YazıHamilelik ve diş dişeti.
Sonraki YazıZirkonyum Kaplama Diş Fiyatları
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap