• Aletler ilk olarak, deterjanlı dezenfektan suların bulunduğu küvetlere atılır. 6 -7 saat burada bekletilir.
  • Fırçalanarak yıkanır.
  • Kurulanır.
  • Özel bir cihaz yardımıyla sterilizasyon poşetleriyle paketlenir.
  • Poşetler basınçlı, nemli ısı uygulayan otoklav cihazına konur.


Bu poşetler kullanım alanlarına dağıtılır. Hasta yanında açılır. Bu sürede paketler sayesinde aletler bulaşmaya maruz kalmamış olur.

Steril makinasına atılamayacak yüzeyler (ünitler, koltuklar, yerler) özel üretilmiş kimyasal ajanlarla dezenfekte edilmelidir.

STERİLİZASYON VE DEZENFEKSİYON

Dental uygulamalarla bulaşabilirlik gösteren mikrobiyal tehdit, son yıllarda sıçrama kaydetmiştir.Bununla beraber sterilizasyon ve dezenfeksiyon kavramı daha ön plana çıkmıştır.Diş hekimleri, hastalarının,kendilerinin ve beraber çalıştığı personelinin sağlığını korumak için sterilizasyon ve dezenfeksiyon kurallarını kendi kliniklerinde uygulamak zorundadır. 


Etkili bir enfeksiyon kontrolünün 3 aşamadan oluşması gerekmektedir. 

TEMİZLEME

Kullanılan araç – gereç ve aletlerin üzerlerindeki her türlü kirin temizlenmesi işlemidir.


MİKROORGANİZMALARIN UZAKLAŞTIRILMASI

Sterilizasyon: Aletler üzerinde bulunan bakteri – virüs ve bunların sporlarının tamamen öldürülmesi işlemidir. Bu işlem için yüksek ısıda kuru hava cihazı ve basınçlı buhar cihazı kullanılmaktadır. 

Dezenfeksiyon: Mikroorganizmaların kullanılacak olan malzeme ve yüzeylerden kimyasal ilaçlar kullanılarak uzaklaştırılması veya inaktif hale getirilmesidir.

Temizlik ve sterilizasyon – dezenfeksiyon ile sağlanmış olan şartların, tedavi süresince korunmasıdır.

Enfeksiyon Kontrolü İçin Alınabilecek Bazı Önlemler:

Galoş, hasta önlüğü, maske, muayene eldiveni, koruyucu gözlük kullanımı

Isıyla Sterilizasyon: Tedavilerde kullandığımız birçok alet yüksek ısı yardımıyla steril edilmelidir. Genellikle bu işlem iki cihaz kullanılarak yapılmaktadır. Yüksek ısı veren Sterilizatör (Kuru Hava Sterilizasyonu) denilen cihaz iyi sterilizasyon sağlamasına rağmen, uzun süre yüksek ısıyla çalışması bazı aletlerin yapı ve özelliklerini bozar. Yani sterilizatöre her alet yerleştirilemez. Bu tür aletleri steril edebilmek için, Otoklav(Basınçlı Hava Sterilizasyonu) adı verilen ikinci bir cihaz daha kullanılmaktadır.

Disposible (Tek Kullanımlık) Aletlerin kullanılması (enjektör, anaestezik solüsyon, plastik bardak, tükrük emici başlık gibi)

Dezenfektan spreyler ve solüsyonların kullanılması

Kullanılan malzemenin cinsine göre ayrı ayrı poşetlenip atılması

Dezenfeksiyon en önemli konuların başında gelir.Ağız ve diş sağlığınız için seçtiğiniz tedavi merkezinde hekiminizin ve hekiminize bağlı çalışan yardımcı personelin sterilizasyon ve dezenfeksiyon kurallarını uygulaması tercih sebeplerinizden biri olmalıdır.

Sterilizasyon 

  • 3M Comply TM 1243 Renk İlerlemeli Kimyasal Entegratör
  • 3M Attest Rapid Readout Biological Indicator.

Ayrıca; İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Mikrobiyoloji Bilim Dalı tarafından “spor testi” yöntemi ile her  düzenli olarak kontrolü yapılmaktadır.

Önceki YazıZirkonyum ve Porrselen Kron ve Köprüler
Sonraki YazıLaminate Uygulaması
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap