Türkiye de zincir hastaneler, efsane doktorlar ve dünyayla aynı anda kullanılan yöntem ve malzemeler sağlık turizmine ilgiyi her sene katlanarak artırıyor.
Tedavi amaçlı ülkemize gelen turistler özellikle diş tedavilerine ilgi gösteriyor.Türkiye’de diş tedavilerinin yurtdışı muadillerine göre % 50 daha ucuz oluşu. Yabancı sigorta şirketleri dahi diş tedavilerinde hastaları Türkiye için yönlendiriyor. Diş hekimliğinde malzemelerin markalı oluşu kaliteyi kıyaslamayı kolaylaştırıyor. Üstelik hasta malzeme karnesi ile tedaviye ülkesinde de devam edebiliyor. Türkiye’yi az harcayan turistlerin gözdesi haline getiren tatil turizmindeki hatalar, sağlık turizminde tekrarlanmadı. Yurtdışında yaşayanların da aşina olduğu uluslararası kalite belgeli malzeme, etik yaklaşım,  yüksek konaklama ve personel standartları, Dünyaca kabul görmüş FDA ve CE onaylı cihazlar, Türk hekimlerinin başarısıyla birleşince Sağlık Turizmine ilgi giderek arttı. Türkiye’ye sağlık ve estetik turizmi çerçevesinde gelen kişi sayısı ( hasta ve hasta yakını) son bir yıl içinde % 15 artarak 360.000’e ulaştı.  Saç ekimi, göz hastalıkları gibi alanlarda yoğunlaşan sağlık turizminin yükselen yıldızı ise Diş tedavileri oldu. Bu ilginin sebebi ise; yurt dışında diş tedavi ücretlerinin Türkiye’den oldukça yüksek olması ve Türkiye’deki diş kliniklerinin dünya standartlarında hizmet vermesi.   
‘Hemen her branşta tedavi için gelen yabancı hastalar ve bu ülkelerde yaşayan gurbetçiler özellikle estetik cerrahi, göz ve diş konusunda tedavi olmak için Türkiye’ye geliyor.  Estetik Turizmi her yıl totalde % 15 artıyor. Tüm tedaviler içindeki en anlamlı artış ise % 20 ile diş tedavilerinde görülüyor’ dedi. Arslan diş tedavilerine artan ilgiyi ise sağlık turizmindeki en dramatik fiyat farkının dental sektörde gözlenebilmesine bağlıyor.   
Yabancı sigorta şirketleri Türkiye’de diş tedavilerini destekliyor Yurtdışında devletin ücretsiz sağlık hizmeti kategorisine girmeyen diş tedavilerinde özel sağlık sigortaları Türkiye’de diş tedavilerini bir seçenek olarak müşterilerine öneriyor. Burada ekonomik gerekçelerden öte kaliteli tedaviler uygulandığından dolayı rahatsızlığın tekrarlanmaması, dolayısıyla sigorta şirketinin de giderlerinin azalması söz konusu.  

  Diş uygulamalarında 

en çok gülümseme tasarımı, dental spa ve estetik lamina’lar tercih ediliyor Yabancıların başta dolgu ve implant olmak üzere çeşitli tedaviler için kendilerine başvurduğunu söyleyen Dr. gruplar halinde hastaların gelip operasyon geçirdiğini 8-15 gün kadar tatil de yapıp ülkesine döndüklerini söylüyor. Dişte tedavi amaçlı yapılan uygulamaların yanı sıra dişin ömrünü uzatmak, gülüş estetiği kazanmak, daha beyaz dişlere sahip olmak ve geçmişte yapılan kötü görünümlü diş tedavilerine estetik bir görünüm kazandırma uygulamaları da yoğun talep görüyor.   ‘Dental Turizmi birden çok operasyonun yapılarak maliyetlerin düşmesi ve ardı ardına yapılan uluslar arası kongreler patlattı dental turizme artan ilgiyi hastaların hastanede yatırılmadanya da daha çabuk evlerine yollanması, daha az tekrarlı ameliyatlar yapılması, dental spa, estetik dolgu ve diş beyazlatma gibi uygulamaların bir arada yapılabilmesi, hastaların izleme sürelerinin kısalması ve düşük maliyetin yanı Türkiye’ye artan ilgiyi uluslar arası kongrelerde Türk diş hekimlerinin başarılı çalışmalarına ve İstanbul’a hayranlıklarına bağlıyor.   Diş hekimliğinin sağlık turizmindeki en büyük avantajı kullanılan malzemelerin birçoğunun uluslararası kod ve referanslarla takip edilebilir oluşu Diş hekimliğinin en maliyetli tedavileri olan ortadonti ve implant tedavilerinde kullanılan malzemelerin, beyazlatma ve porselen kaplamaların dünya standartlarında markalar kullanılarak dünyanın her yerinden tedavi kalitesinin ölçülebilir oluşu diş tedavilerine gösterilen ilgiyi artırıyor.
 Hasta kendisine uygulanan diş tedavisindeki malzemeleri ve sistemleri bildiği için dilerse tedavisine ülkesinde devam edebiliyor.  
  Diş estetiğine yurt dışından gelen talepler doğallıktan yana Türkiye’de işlem gördüğü belli olan ve inci gibi dizilmiş beyaz dişlerin aksine özellikle Avrupa’dan gelen hastalar doğallıktan yana. Genelde estetik yaklaşımları oldukça farklı olan Amerikalı ve Ortadoğulu turistlerin diş konusundaki tutumları ise oldukça benzer. Her iki coğrafyadan gelenlerin talebi de daha beyaz ve muntazam dişlere sahip olmak. Doğallık ikinci planda kalıyor.   Dental turizmde ‘One Minute’  etkisi sürüyor Türkiye’nin dış politikasındaki tercihleri estetik turizmini etkilemeye devam ediyor.z. Yemek yemek, ikram etmek ve ikramı kabul etmenin birer sosyal değer olduğu doğu kültüründe yaptırılan dişlerin korunması daha güç oluyor. Bir farklılık da Avrupalılar yalnız ya da arkadaş grubuyla gelirken bu ülke insanları aileleriyle gelip kendilerine özel hizmet talep edebiliyor, diğer hastalarla karşılaşmak istemiyor. 
Bundan dolayı bu ülke hastalarına daha içe dönük bir hizmet ortamı oluşturmaya çalışıyoruz’ diyor.

 KİMLER NE YAPTIRMAK ÜZERE GELİYOR 

ABD: Estetik dolgu, diş beyazlatma, gülüş estetiği 
İngiltere: implant, ortadonti, diş beyazlatma 
Fransa: diş beyazlatma, dental spa 
Almanya: estetik dolgu ve ortadonti 
Hollanda: implant, estetik lamina 
Irak: gülüş estetiği, estetik lamina
 İran: gülüş estetiği, estetik lamina 
Rusya: implant ve diş beyazlatma 
Azerbaycan: implant, diş beyazlatma
Rate post

Rate post
Önceki YazıLamina diş lamine diş laminate veneer
Sonraki YazıLamine Veneerler
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap