Yeni bir çalışmanın bulgularına göre çoğumuz ağız sağlığımızı, dişlerimizi amaçlanmayan işler için araç olarak kullanarak risk altına sokuyoruz. Araştırmalar, üçte ikimizin (% 65) dişlerimizi yeme ve içme dışındaki işler için sıklıkla kullandığını ortaya koyuyor.

Dişlerle Yaptığımız Hatalar!

Dişlerimiz için en yaygın suiistimal şeffaf ban (Sellotape) yırtmaktır – her on kişiden dördü (% 41) bunu düzenli olarak yaptığımızı kabul ediyor. Dörtte birinden fazlası (% 26) tırnaklarımızı ısırırken, beşte (% 22) ‘si ellerimiz doluyken (% 22) eşya taşımak için diş kullanıyor. Diğer popüler kullanımlar arasında kıyafetlerden etiketleri (% 20), çiğneme kalemlerini ve kalemlerini (% 16), şişeleri açmak (% 9) ve fermuarları (% 4) içerir.

Dişlerimizi alet olarak kullanmanın önemsiz gibi görünmesine rağmen ağız sağlığımız için önemli bir risk oluşturduğunu bilmemiz gerekiyor. Dişlerimiz şişeleri açmaktan yabancı cisimleri çiğnemek herhangi bir şey mevcut diş işlerine zarar verebilir veya dişlerimizin çatlamasına neden olabilir.

“Basınç ve zorlanma nedeniyle yerinden kaymaya, kırılmaya ve bazı durumlarda kırılmaya ilişkin örnekler de var. Ayrıca, invazif ve pahalı acil dental çalışmalara yol açabilecek kazaların da ortaya çıkması daha olasıdır.

Dişlerimizi Nasıl Kullanalım?

“Çiğnemek için tasarlanan dişlerimizi için tasarlandıkları şey için kullanmalıyız. Yemeğimizi çiğnemek için daha kolay sindirilebilir. Dişlerimiz ayrıca konuşmamıza ve ses çıkarmamıza yardımcı olur. Ayrıca yüzümüzü de şekillendiriyor. Bu nedenle, gereksiz yere onları tehlikeye atabilecek hiçbir şey yapmamalıyız.

Genç yetişkinler, dişleri uygun olmayan şekillerde kullanmak konusunda en büyük suçlulardır. Beşte dörtten fazlası (% 85) 18-35 yaş arası çocuklar, olağan dışı görevler yaparak dişlerini suistimal ettiğini itiraf ediyor. Bu, 35-54 yaş grubundan (% 70) ve 55 yaşından büyüklerden (% 54) çok daha yüksektir.

Olumlu diş alışkanlıklarının yalnızca ağız sağlığımız için değil, aynı zamanda genel olarak sağlığımız için de bir çok yarar sağlayabileceğine inanmaktadır.

En az üç basit alışkanlık edinerek, ağzımızın sağlığını ve yaşam kalitemizi çarpıcı bir şekilde iyileştirebiliriz. Diş hekimini düzenli olarak ziyaret etmek, günde iki kez bir florür diş macunu ile fırçalamak ve diyetimizin içindeki şeker miktarını ve sıklığını azaltmak, sağlığımızı daha iyi hale getirebilir.

Çürük tedavisi

Çatlak diş tedavisi

Kanal Tedavisi

Önceki YazıElle mi Otomatik mi?
Sonraki YazıOrthero
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap