Zirkonyum diş kaplama ile diğerleri arasında nasıl bir fark var?

Günümüzde çok çeşitli kaplama materyalleri kullanılmaktadır. En çok kullanılanlar ise tam metal kaplamalar, metal destekli porselen kaplamalar, tam porselen ya da tam seramik kaplamalar ile zirkonyum kaplamalardır. Diş hekimi dişin sağlığı, pozisyonu ve yerleşimine göre uygun kaplama çeşidini seçebilir.
Tam Metal Kaplamalar:
Altın, paladyum, nikel, krom alaşımlarından yapılabilirler. Tam metal kaplamaların en büyük dezavantajı estetik açıdan zayıf olmalarıdır. Bununla beraber mevcut en dayanıklı kaplama türüdür. Kaplama yapılacak diş ile, onun karşıtı olan diş arasında çok az mesafe olduğu zaman rahatlıkla kullanılabilirler. Diğer kaplama materyalleriyle kıyaslandığında dişte yapılması gereken küçültme miktarı en azdır. Tam metal kaplamalar, estetiğin önemli olmadığı ve dayanıklılığın ve sağlamlığın önemli olduğu durumlarda kullanılabilir.
Metal Destekli Porselen Kaplamalar:
Metal destekli porselen kaplamalar, tam metal kaplama ile tam seramik kaplamaların bir çeşit karışımı gibidir. Metal destekli porselen kaplamalar, tam seramik kaplamalardan daha güçlü, tam metal kaplamalardan daha estetiktir. Estetik kaplamaların en güçlüsüdür, ancak tam seramikler kadar estetik değildirler. Bazen porselenin altındaki metal, kaplamanın dişetiyle temas ettiği noktadan rengini yansıtabilir. Bu çeşitte, tam metal kaplamalara göre dişten daha fazla alınmalıdır.
Rezin Kaplamalar:
Diğer kaplamalara kıyasla daha ucuzdur. Zamanla yıpranır ve kırılmaya dirençli değildirler. 
Tam Seramik- Tam Porselen Kaplamalar:
Ön dişler için estetik olarak en iyi seçenektir. Tam seramik kaplamaların içerisinden ışık doğal dişlerde olduğu gibi yansır, yarı saydam yapısıyla ışığın bir kısmı ise kaplamanın içinden geçer. En büyük avantajlarından biri de altında metal olmadığı için diş etine metal rengi yansıtmamalarıdır. Dişin minesine en yakın görünüştedir ancak metal destekli kaplamalar kadar güçlü değildirler. Tüm porselen veya tüm seramik kaplamalarda, metal desteklilere oranla dişten daha fazla alınmalıdır.
Zirkonyum Altyapılı Kronlar:
En yeni kaplama tekniklerinden biridir. Porselen, zirkonyum oksitten (zirkonya) bir altyapı desteklenir. Zirkonya altyapılı porselenler, hemen hemen metal destekli porselenler kadar sağlamdır. Ön dişlerde olduğu gibi arka dişlerde de kullanılabilir. Işık geçirgenliği sayesinde estetikleri oldukça iyidir.
Rate post

Rate post
Önceki YazıPorselen diş fiyatları
Sonraki YazıCam Fiber ile Diş Yapımı
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap