Tek diş eksiklikleri; oral implant, adeziv köprü restorasyonları ya da geleneksel metal destekli porselen restorasyonlarla giderilebilir.
Son yıllarda; fiberle güçlendirilmiş kompozitlerden hazırlanan köprü restorasyonları, metal destekli restorasyonlara oranla daha fazla talep görmektedir.
Bu tip restorasyonlarda fazla preparasyon yapılmaması; dentin hassasiyeti veya periodontal dokularda enflamasyon riskinin az olmasını sağlar.
Bu tip restorasyonlar; ekonomik olması, geri dönüşümlü bir tedavi olması, klinik ve laboratuvar işlemlerinin kısa ve kolay olması gibi avantajları nedeniyle sıklıkla tercih edilirler.
 1 yıllık takip süresi sonunda yapılan tüm cam fiber diş restorasyonlarda herhangi bir başarısızlık görülmedi.
Periodontal hastalıklar, enfeksiyon, travma, çürük gibi nedenlerle kaybedilmiş tek diş eksik-liklerinde sabit ya da hareketli protez, implant destekli kuron ve adeziv köprü gibi restorasyon çeşitleri uygulanmaktadır.
Bu uygulamaların çeşitli avantaj ve dezavantajları mevcuttur.1 Geleneksel köprü restorasyonlarında, dişsiz boşluğun her iki yanındaki dişlerin kesilmesi, bir-den fazla seans gerektirmesi, tamirlerinin uzun olması, laboratuvar teknisyeninin becerisine bağlı olması, maliyetinin yüksek olması gibi zorlukları vardır
 Fiberle güçlendirilmiş kompozitlerin (FGK) sabit protezlerde kullanımı 1990’lar-da artışa geçmiş ve estetik üstünlüklerinden dolayı sıklıkla kullanılmıştır.
FGK’lerle geleneksel preperasyonla sabit protetik restorasyonlar hazırlamak mümkünken, destek dişler üzerinde çok az preparasyon yapa-rak ya da hiç yapmadan da koruyucu yaklaşım elde etmek mümkündür.
Fiberle güçlendirilmiş kompozitlerin çeşitli kullanım alanları vardır.
– Direkt kompozit restorasyonlar
– İndirekt restorasyonlar (inley, onley, tam veneer koron)
– Periodontal ve travma sonrası splint uygula-ması
– Kısa veya uzun süreli geçici köprüler
– Ön ve arka sabit köprü restorasyonları (tek üyeli veya implant destekli)
– Protezlerin güçlendirilmesi ve tamiri
Fiberle güçlendirilmiş kompozitlerin fiziksel özelliklerinin güçlendirilmesi amacıyla yapılarına değişik fiberler katılmıştır.
Bunlar; karbon, ara-mit, polietilen ve cam fiberlerdir.6 Cam fiberler 1960’ların başından itibaren diş hekimliğinde kullanılmaktadır.
Cam fiberler; amorf (kristalsiz), izotropik, üç boyutlu ağ yapısındadır. Renksiz, doku ile uyumlu, estetik, esnek ve dirençli olması nedeniyle daha çok tercih edilmektedir.
Ayrıca yapışma özelliklerinin çok iyi olması, translüsens olması, korozyona uğramaması gibi avantajlara sahiptir.
 Cam fiberlerin; E-cam, S-cam, C-cam ve M-cam olmak üzere değişik türleri vardır.
Fiberle güçlendirilmiş kompozitlerde kullanılan fiberler elektriksel cam yani e-cam olarak bilinmektedir. Fiberle güçlendirilmiş sabit bölümlü protezler ilk defa Vallittu tarafından sınıflandırılmıştır:
1. Dalgalı ya da tek yönlü cam fiber ile alt yapısı hazırlanan tam kronlar
2. FGK alt yapı ile yüzey tutuculu rezin bağlı sabit parsiyel protezler
3. FGK alt yapı ile inley ya da bölümlü kron tutuculu inley protezler
4. FGK alt yapı ile yüzey tutuculu ve tam kron inley bölümlü kron tutuculu sabit protezlerin kombine kullanıldığı hibrit sabit bölümlü protezler
Fiberle güçlendirilmiş kompozit köprülerde gövde; direkt ve endirekt yöntemle hazırlanabilir. Gövde hastanın kaybetmiş olduğu doğal dişi, hazır akrilik diş olabileceği gibi kompozit rezinle de şekillendirilip hazırlanabilir.
Rate post

Rate post
Önceki YazıZirkonyum ve Porrselen Kron ve Köprüler
Sonraki YazıLaminate Uygulaması
Bego implant fiyatı
08/03/2022

Hangi İmplant?

İmplant Markası Önemli mi? Evet önemli. Bineceğiniz bir arabanın markası veya kullandığınız bir telefonun markası nasıl önemli ise implant markası da önemli. Araba mı araba. Aynı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
15/01/2022

ITI İmplant Hangi Ülkenin?

Strauman bünyesinde üretilen implant markalarından bir tanesi olan ITI implant ile ilgili bir hayli fazla soru alıyorum. Eski implant firmalarından birisi olan Strauman Group bünyesinde...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap